ıspanağın faydaları Google

ispanak

ıspanak hangi hastalıklara etkisi vardır

ıspanak ile ilgili bilgiler hakkında yazılar ıspanak, özellikle gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi gereken bir sebzedir. Birçok hastalığa karşı vücudun direncini artıran ıspanağın faydaları arasında en bilineni anemi hastalığı olarak bilinen kansızlığa karşı etkili olmasıdır. Lifli bir sebze olmasından dolayı hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. İçerdiği potasyum sayesinde kas kramplarına karşı etkili olması ıspanağın faydaları arasında bulunur.

ıspanak özellikleri

ıspanağın latince adı spinacia oleracea olup Ispanakgiller familyasından; kış sebzesi olarak yetiştirilen bir bitkidir. İçeriğinde demir, vitaminler ve enzimler bulunur. A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin bir besindir.

ıspanağın faydaları

Vücudun dayanıklılığını arttırır ve vücuda kuvvet verir. Yorgunluğu giderir. Zihni kuvvetlendirir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır. Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir. ıspanak ne işe yarar Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir. Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Hemoroite (Basur) iyi gelir. Yara ve yanıkların iyileşmelerini hızlandırır. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Diş çürümelerini önler. Kolesterolü düşürür. Şeker hastalarına yararlıdır.

ıspanak nasıl kullanılır

Kış sebzesi olan ıspanak, taze olarak salatalarda kullanılabileceği gibi yemek, börek ve çorba yapımında da kullanılır. Kaynatıldıktan sonra suyu içilen ıspanak, yorgunluğun giderilmesini ve vücuda enerji gelmesini sağlar. Az kalorili olduğu için diyet yapan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilmeli. Ispanak salatalara ve çorbalara katılabileceği gibi yemeği de yapılır. ıspanak neye iyi gelir Ispanağı kaynatıp suyunu içmek vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Cilt bakımı için de kullanılır. Ispanak kaynamış süte batırılıp yüze ve boyna maske yapılabilir. Bu maske sivilcelere karşı da yararlıdır. Kış sebzesi olduğu için yazın tüketmek isterseniz bir iki dakika haşladığınız ıspanakları, soğuk suda bekletin, daha sonra kağıt havluya sarıp kurutun ve buzdolabı poşetlerine koyduğunuz ıspanakları buzlukta saklayın. Yemeklerin dışında cilt bakımı maskelerinde de kullanılan ıspanak, sivilcelerin azalmasını ve cildin tazelenmesini de sağlar.

ıspanak zararları ve yan etkileri

ıspanağın bütün bu yararlarının yanında romatizma, gut hastalığı, eklem iltihabı ve böbrek taşı olanlara tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: