it üzümünün faydaları Google

ituzumu

it üzümü hangi hastalıklara etkisi vardır

itüzümü ile ilgili bilgiler hakkında yazılar it üzümü patlıcangillerden ormanlarda yetişen bir bitkidir. it üzümü çiçekleri beyaz, it üzümü meyveleri parlak siyahtır. it üzümü meyvesi, it üzümü yaprağı ve it üzümü çiçeği kullanılır. Ev ilaçlarında çok dikkatli kullanılması gerekir.

it üzümü özellikleri

it üzümü latince adı Solanum nigrum olup halk arasında köpek üzümü it üzümü çakal eriği olarak anılır, diğer adı köpek üzümüdür. Patlıcangillerden; ormanlarda yetişen bir bitkidir. Çiçekleri beyaz, meyveleri parlak siyahtır. Meyvesi, yaprakları ve çiçekleri kullanılır. Ev ilaçlarında çok dikkatli kullanılması gerekir. Beyaz renkli çiçekler açan ve siyah renkte meyveleri olan, 30-40 cm boylarında otsu bir bitkidir.

içindeki maddeler

İçerdiği başlıca maddeler saponin, solanin, tanen ve şeker

it üzümünün faydaları

it üzümü neye iyi gelir ne işe yarar. Aybaşı düzensizliğini ve rahim hastalıklarını giderir. Hafif uyuşturucu etkileri ile yatıştırıcı ve ağrı kesicidir. Uykusuzluğa iyi gelir. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur. İdrar söktürücüdür. Romatizma ve mafsal ağrılarını keser.

it üzümü nasıl kullanılır

it üzümü çiçekleri ve yaprakları kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek kullanılır. it üzümünün taze yaprakları ezilerek yaraların ve basurun üzerine ağrıyı kesmesi ve iltihapları önlemesi için konabilir.

it üzümü zararları

Yüksek dozlarda zehirleyebileceği için bir uzman kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: