ıtır çiçeğinin faydaları Google

itir-cicegi

ıtır bitki çiçeği hangi hastalıklara etkisi vardır

ıtır bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar ıtır bitki çiçeği kış aylarında yaprağı dökülmeyen çokyıllık buzlanmaya ve soğuğa duyarlı bir bitkidir. ıtır otu 60 cm uzayan yeşil renkli, tüylü, yuvarlak kesitli gövdeleri odunsudur. Derin girintili çıkıntılı, oya gibi süslü yaprakları ezildiğinde meyve, nane ya da hoş baharlı diğer kokuları salar. Açık veya koyu pembe ya da beyaz renkli hafif kokulu çiçekleri yaz mevsiminden sonbahara kadar açarlar.

Bol güneşli olması koşuluyla her türlü toprakta yetişen ıtır türleri, tohumuyla ya da gövde çeliğiyle çoğaltılır. Anayurdu Güney Afrika olmasına karşın, Akdeniz havzası ülkelerine çok iyi uyum sağlamışlardır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde çeşitli ıtır türleri süs bitkisi olarak pek yaygındır. içeriğinde Tanen, uçucu eterik yağlar vardır.

ıtır çiçeğinin faydaları

– sivilcelere iyi gelir
– hazımsızlığa etkisi vardır
– sindirim sistemini düzenler
– ishal sorunun giderir
– mide ve bağırsak gazlarına iyi gelir
– cilt güzelliğinde ıtır çiçeği suyu tonik olarak tüketilir

ıtır çiçeği nasıl kullanılır

Kuru ıtır yaprağının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki-üç bardak içilebilir.

ıtır bitki çiçeği banyosu

Egzama gibi döküntülü deri hastalıkları, ağır iyileşen yaralar, fistül, ülser ve uçuk tedavisine uygulanmaktadır. Cildin hastalıklı bölgelerine günde bir defa 20 dakika ıtır çiçeği banyosu yapılır. Yaklaşık bir avuç dolusu bitki bir litre suyun içinde kaynatılır, beş dakika bekletilir, süzülür; yarım veya dolu küvete katılır.

One Comment

  1. Gulay diyor ki:

    Çayını hazırlarken ne kadar ıtır yaprağına ne kadar su koyacağız?Bu bilgiyi yazmamışsınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: