izlanda likeninin faydaları Google

izlandalikeni

izlanda likeni hangi hastalıklara etkisi vardır

izlanda likeni ile ilgili bilgiler hakkında yazılar izlanda likeni Nemli kayalıklarda ve ormanlarda yetişen bir yosun türüdür. izlanda likeni nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.

izlanda likeni özellikleri

izlanda likeni diğer adı izlanda yosunu latince adı Cetraria Islandica olmakla birlikte Dağlarda ve ormanlardaki kayalar üzerinde bulunur. Zeytin yeşili renginde, tırtıllı parçalar halindedir. Yaz aylarında toplanıp kurutulur. Müsilajlı ilaç yapmakta kullanılır.

izlanda likeni içeriği

İçerisinde başta likenin olmak üzere, cetrarin, acı madde ve müsilaj vardır.

izlanda likeninin faydaları

Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Bağırsak bozukluğunu giderir, ishali keser. Nefes darlığını giderir, Bronşitin sebep olduğu şikayetleri giderir, Veremde faydalıdır, İştah açıcıdır, Yatıştırıcı etkisi ile vücudu rahatlatır, Sindirimi kolaylaştırır ve gastrit şikayetlerini azaltır, İdrar söktürücüdür, Öksürüğü keser ve nefes darlığını giderir.

izlanda likeni nasıl kullanılır

Şeker hastalarına ekmek yapmakta da kullanılır. Kurutulup toz haline getirildikten sonra sıcak suda demlenerek kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: