kabağın faydaları Google

kabak

kabak hangi hastalıklara etkisi vardır

kabak ve çekirdeğinin faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar kabak sarı renkte çiçeği açan sürüngen bir bitki olan kabak oldukça besleyicidir. Kabak lif açısından da zengin bir besindir. kabak nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve otunun bitkisinin faydaları zararları nelerdir.

kabak özellikleri : kabak latince adı cucurbita olup Kabakgiller familyasından, meyvesi sebze olarak kullanılan, otsu bir bitki cinsidir. kabak kökü saçak şeklindedir. kabağın gövdesi sürüngen, köşeli, ince ve çok uzundur. Üzerinde sert ve kısa tüyler bulunur. kabak yaprağı büyük, kaba, tüylü kabak çiçeği sarıdır. kabak meyvesi, etli ve suludur. İçinde kabak çekirdeği denilen pek çok kabak tohumu vardır.

kabak içeriği : B1 ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. protein, nişasta ve çinko içerir.

kabağın faydaları : kabak hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar, İdrar söktürür ve kabızlığı giderir, Mide ve bağırsakları yumuşatır, Böbrek ve mesane iltihaplarını giderir, Basur ve prostat şikayetlerini azaltır, Yüksek tansiyonu ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur, Sinirleri yatıştırır, Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser, Kan yapar, Cinsel gücü ve doğurganlığı arttırır, Zihin açar, Kabak, sirke ile birlikte sürülürse uyuz kaşıntılarına iyi gelir.

kabak çekirdeğinin faydaları : Kabak tohumu kurutularak kabak çekirdeği adıyla kuruyemiş olarak kullanılır. Kabak Çekirdeği, bağırsak kurtlarını felç edici özelliği ile bu parazitleri düşürmeye yardımcı olur. 500 gr kadar kabuksuz kabak çekirdeği balla birlikte yendikten 3-4 saat sonra 30-40 gr kadar hint yağı müsilaj olarak içilirse bağırsak kurtlarını dökmekte çok etkili bir yöntem kullanılmış olur.

kabak çekirdeği yağı faydaları : Prostat engelleyici özelliğe sahiptir. Bağırsak yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Kurt ve şerit düşürücü özelliğe sahiptir. Vücuttan toksin atılmasına yardımcı. Antioksidan özelliğe sahiptir. Cilt hastalıklarında kullanılır. İltihaplı hastalıklarda iltihap gidermek için kullanılır. Dahilen; bir tatlı kaşığı içilir, haricen; masaj şeklinde kullanılır.

kabak nasıl tüketilmeli : kabak yemeği ve tatlısı yapılır. Lapa haline getirilip boğaza sürülürse boğaz ağrılarını giderir, ayrıca lapası kadınlarda görülen akıntıyı keser. Lifli ve tok tutan bir besin olan kabak aynı zamanda az kalori içerdiği için diyetlerde de sıklıkla kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: