kabakulak nasıl olur belirtileri nelerdir Google

kabakulak

KABAKULAK HASTALIĞI GEÇİRMEK

Kabakulak virüsünün, tükrük bezlerinde enfeksiyon meydana getirmesi ve burada büyümesiyle oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Genelde çocukluk çağında geçirilen bir hastalıktır fakat nadiren de olsa yetişkinlik çağında görülebilir. Geri kalmış ülkelerde görülen bir hastalıktır; buna neden olan, bu ülkelerde kabakulak aşısının henüz yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmamış olmasıdır.

Hastalık kulağın alt bölge kısmında şişlik meydana getirdiği için adına kabakulak denmiştir. Hastalık en çok bahar ya da kış aylarında görülür ve hapşurma, öksürme yoluyla etrafa yayılan mikroplarla diğer insanlara bulaşır. Bu nedenle; hasta olan kişilerin çevrelerine bu hastalığı bulaştırmamak adına, daha titiz ve önlemli olması gerekmektedir.

Kabakulak hastalığının belirtileri ni özetleyecek olursak: Boğazda da ağrı hissedilir, hafif ateş ve beraberinde baş ağrısı oluşur, hasta kendini yorgun hisseder, iştah kapanır, bulantı olabilir ve hasta yumurtalıklarda iltihaplanmayla birlikte karın ağrısı hisseder. Bu belirtileri hissettiğimizde hemen tıbbi destek almalıyız. Bu hastalıktan MMR aşısı ile korunabiliriz, fakat hamile kişilerin bu aşıyı yaptırması yasaktır. Hastalığa virüsler neden olduğu için antibiyotik tarzı ilaçlardan kaçınılmalıdır. Hasta mümkünse bir süre dinlenmeli ve bol sıvı tüketmelidir.

Kabakulak hastalığının tedavisi olarak yararlanabileceğimiz birkaç bitkisel yöntem şu şekildedir:

1) İltihaplı bölgeye sığırkuyruğu çayına batırılmış bir bez konabilir.
2) Tespihağacı yaprağı ve zerdeçal karıştırılarak hamur haline getirilir ve iltihaplı bölgeye uygulanır.
3) Su ve kuru zencefil kalın bir hamur şekline getirilerek hastalıklı bölgeye uygulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: