kabızlık nedir belirtileri nelerdir Google

kabizlik

Kabızlık Nedir

Kabızlık nedenleri çocuklarda bebeklerde yetişkinlerde kabızlık hastalığı nedir belirtileri nelerdir kaka yapamama dışkı kabızlık sorunun sebepleri ile ilgili bilgiler hakkında yazılar. Dışkı Boşaltımı (Defekasyon) Alınan besin maddeleri sindirim sisteminde sindirilir. Çeşitli besin mad­deleri fiziksel ve kimyasal sindirim sonucu moleküler yapılarına ayrılarak ince ve kalın bağırsaklardan emilerek kana geçerler.

Sindirilmeyen ve sindirilemeyen besin artıkları rektum yoluyla anüsten dışarı atılır. Anüsten atılan bu artıklara dışkı veya gaita denir. Dışkının rektuma mekanik baskısı, dışkının kimyasal yapısı ve dışkılama refleksi ile rektumdaki peristaltik hareketler artar, sinirler uyarılır, barsak kasları kasılır. Sifinkter açılır ve ıkınma ile dışkılama başlar. Dışkı boşaltımına defekasyon denir.

Dışkı Yapamama Kabızlık Sorunu

(Konstüpasyon) Sindirim sistemi sağlıklı çalışan bir insanda tuvalet alışkanlığı adı verilen dışkı yapma zamanı vardır. Yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı alan kimse günde 1 defa belli saatte dışkı yapar.

Kabızlık Nedenleri, Çocuklarda, Bebeklerde, Yetişkinlerde Kabızlık Hastalığı

– Hasta dışkılama ihtiyacını kendisi yapamıyorsa ve başkasının yardımına ihtiyacı varsa dışkılama güçleşir. Başkasına bağımlı olan hasta­da psikolojik baskılar meydana gelir.
– Dışkılama gizliliği yani mahremiyeti bozulursa, hastanın çevresi değişirse dışkılama zorlaşır.
– Dışkı yapma pozisyonu değişirse ve hasta için yatarak dışkı yapma zorunluluğu varsa dışkılamada zorluklar oluşur.
– Uzun süre yatağa bağımlı olarak yatan hastaların sindirim sistemi nor­mal çalışmaz. Bağırsakların peristaltik hareketleri yavaşlayarak dışkılama ge­cikir ve zorlaşır.
– Bazı yiyecek ve içecekler kabızlığa neden olurlar. Kabızlık, önemli bir dışkı yapma zorluğu nedenidir.
– Beslenme alışkanlığının değişmesi veya az posalı, ya da posasız be­sinlerle beslenme.
– İlaç kullanarak dışkılamaya alışkın olanlar bu ilaçları alamazlarsa dışkılama güçlüğü çekerler. Kabızlık Bitkisel Tedavi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: