kadın tuzluğu bitkisinin faydaları Google

kadin-tuzlugu-bitkisi

kadın tuzluğu otu hangi hastalıklara etkisi vardır

kadın tuzluğu ağacı bitki kökü ile ilgili bilgiler hakkında yazılar kadın tuzluğunun kökü, yaprağı ve meyvesi tüketilir, sarı renkli ve kokulu çiçekleri bulunmaktadır. Meyveleri şurup ve reçel yapımında kullanılmaktadır. Trakya ve Karadeniz Bölgesinde ormanlarda yetişmektedir.

kadın tuzluğu latince adı Berberis vulgaris olup 2 metreye kadar boylanabilen, dikenli bir çalı bitkisi olan Kadın Tuzluğu bitkisinin güzel kokulu çiçekleri sarı, meyveleri ise kırmızı renktedir. Berberin başta olmak üzere çeşitli alkaloitler, reçine ve müsülaj içerir. Meyvesi ise C vitamini ve meyve asitleri içerir.

kadın tuzluğu bitkisinin faydaları

İştah açıcı ve kuvvet vericidir. Mikrop öldürücü etkileri ile özellikle göz çevresinde görülen arpacık gibi şikayetlerde faydalıdır. Safrayı arttırır. Ateş düşürücüdür. Damar daraltır ve kanamayı azaltır. Ağız yaralarında etkili tedavi sağlar. Öksürüğü geçirir. Yüksek tansiyona iyi gelir. Eklem ağrılarını dindirmede kullanılır. Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır. yediği kişiye kuvvet verir. Vajinada meydana gelen mantarları, idrar yolları enfeksiyonlarına neden olan bakterileri yok eder.

kadın tuzluğu bitkisi nasıl kullanılır

Kadın tuzluğu kökü kurutulduktan sonra suda demlenerek ya da meyveleri taze olarak kullanılır. İnce kıyılmış kabuklardan bir çay kaşığı kök için bir çorba kaşığı yarım litre suda on dakika kaynatılır. Günde dört kere yemek öncesi bir çay bardağı içilir. veya dört bardak suya 20–30 gr. kadın tuzluğu yaprağı konarak birkaç dakika kaynatılıp günde üç defa bir çay bardağı içilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: