kafur ağacı bitkisi faydaları Google

kafur-agaci

kafur bitkisi hangi hastalıklara etkisi vardır

kafuru otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar Kafur ağacının latince adı Cinnamomum camphora olup Tropik bölge bitki türü olduğu için Türkiye de yetişmemektedir. Kafur ağacının gövde kabuğu, odununda ve yaprağı bulunan yağ hücrelerinde kafur bulunur. Bu maddenin su buharı distilasyonuyla kafur yağı elde edilir.

Bu yağ renksiz, kokusu keskin ve tadı acıdır. Bu uçucu yağ, soğukta bekletilince kafur kristalleşir ve çöker. Bu parçalar tablet şekline getirilir. 50 metreye kadar yükselebilen ve kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Anavatanı Uzakdoğu Asya ülkeleri olan Kafur Ağacının, odunu su buharında damıtılarak renksiz ve şeffaf bir yağ olan kafur yağı elde edilir. Kokusu keskin, tadı yakıcı ve acıdır.

kafur bitkisi özellikleri

Kafuru Tabiatta, bir çok bitkide bulunur. Anavatanı Uzakdoğu Asya ülkeleridir. Tıpta kullanılan kafuru “Japonya Kafuru”dur. “Cinnamomun Camphorea” ağacının odunu, su buharıyla distile edilerek elde edilir. Kafuru renksiz, şeffaf, billuri yapılı, gevrek parçalarıdır. Kokusu hususi ve keskin, lezzeti sonradan serinlik veren acı ve yakıcıdır. 204 santigrat derecede kaynar. Adi sıcaklıkta uçar. Suda çok az erir. Alkolde, eterde, kloroformda, benzolde ve yağlarda çok erir. Kokusu keskin, tadı yakıcı ve acıdır.

kafur ağaç bitkisi faydaları

Uyarıcı etkisi ile kalbi, beyni, sinirleri ve solunum sistemini uyarır. Kan dolaşımını destekler ve kalp yetmezliğine iyi gelir. Başta bronşit olmak üzere akciğer hastalıklarında ve soğuk algınlığında faydalıdır. Öksürüğü keser. Romatizma, morarma, burkulma ve kas ağrısı şikayetlerini azaltır. Ateş düşürücüdür.

kafur bitkisi neye iyi gelir

Kan dolaşımını kuvvetlendirir. Beyni ve sinirleri uyarır. Kalp yetersizliğini giderir. Solunum sistemini uyarır. Bronşların ifrazatını arttırır. İspirto ile karıştırılmış kafuru, ağrıları ve kepeklenmeyi keser. Akciğer hastalıklarında faydalıdır. Ateşli hastalıklarda, uyuşturucu maddelerde zehirlenmelerde ve gece terlemelerinde de kullanılır. Tıpta kafurulu yağ, kafurulu ispirto gibi terkipler kullanılır.

kafur bitkisi nasıl kullanılır

Dahilen ya da haricen kullanılabilir. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkileri için haricen kullanılır. İspirto ile karıştırılarak saçtaki kepeklenmelere karşı kullanılabilir. 1-2 gramdan fazla kullanılması baş dönmesi, şuur kaybı, bulantı, kusma, yüksek tansiyon gibi etkilere neden olabileceği için fazla kullanılması tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: