kakule bitkisinin faydaları Google

kakule-bitkisi

kakule meyvesi hangi hastalıklara etkisi vardır

kakule bitki tohumu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar kakule bitkisi latince adı Cardamomi fructus olup ikiçenekliler sınıfının, cardamon zencefilgiller familyasından bir bitkidir. Hindistan’da ve Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişir. Meyvesi 1-2 cm boyunda bir kapsüldür. İçinde birbiri üzerine oturan siyah, prizmatik tohumları vardır. Meyveler tamamen olgunlaşmadan toplanır.

kakule bitkisi içeriği

sineol, terpineol ve asetat vardır.

kakule bitkisinin faydaları

Kakule otu iştahı açar, Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, Mide ve bağırsak gazlarını söktürür, Ağız kokusunu giderir, Vücuda ferahlık ve rahatlık veren tadı ve kokusu ile bulantı ve kusmaya karşı da faydalıdır, Cinsel gücü arttırır.

kakule bitkisi nasıl kullanılır

Olgunlaşmadan toplanan kakule meyvesi olgunlaşması için bekletilip iyice olgunlaştıktan sonra güneşte kurutulur ve kakule tohumu alınır. Tohumları bütün olarak yutulabileceği gibi parçalanıp kaynatılarak da içilebilir ya da baharat olarak kullanılır. Kakulenin sahip olduğu hoş kokusunun ve uçucu yağın kaybolmaması için tohumlar bütün olarak alınmalı ve kullanılacağı zaman öğütülmelidir. Hem tedavi amacıyla hem de baharat olarak kullanılabilen kakulenin, özellikle kahveye katılarak tüketimi yaygındır. Günde iki kez 1′er gram kadar yutulabilir. Kaynatılıp içilecekse, 1 lt. suya 50 gram kadar toz ekleyip kaynatılır ve günde 3 bardak içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: