kalabar baklasının faydaları Google

kalabar-baklasi

kalabar baklası hangi hastalıklara etkisi vardır

calabar bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar kalabar baklası latince adı Physostigma venenosum olup boyu 15 metreyi bulan çok yıllık sürekli yeşil bir sarmaşık olup, çevresindeki ağaçlara tırmanarak yaşar. kalabar yaprağı üçlü olarak bir arada bulunur, ortasındaki yaprak yumurta şeklinde, uca doğru hafif sivrice, yandaki yapraklar kalp veya yumurta şeklinde, 10-15cm uzunluğunda, 5-8cm genişliğinde, sapı 5-10cm uzunluğunda ve yeşil renklidir.

Calabar Çiçeği yaprak sapı dibinden çıkan uzun bir sap üzerinde oldukça sık bir şekilde dizilmiş olup, her biri hafif geri doğru kıvrık şekilde dizilmiş, pembe, kırmızı veya kiraz rengindedir.

Meyveleri 10-15cm uzunluğunda 3-5cm genişliğinde fasulye meyvesi şeklinde içinde 1-3 adet böbrek şeklinde 2-3 cm uzunluğunda 1-1,5cm eninde koyu kahve rengimsi veya siyah içi beyaz tohumlara sahiptir. Zehirli enzimler ve alkaloitler içerir.

kalabar baklasının faydaları

Kas gerginliğini artırıcı etkisi ile bazı kas hastalıklarında faydalıdır. Glokom (Göz tansiyonu), Reflü şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini arttırır.

kalabar baklası nasıl kullanılır

Kalabar Baklasının kurutulmuş tohumları doğal ilaç yapımında kullanılır. Çok zehirli bir bitkidir. Kas kramplarına ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi ölümlere de yol açabilir. Bu nedenle, tek başına kullanılmaz. Doğal ilaç yapımında ham madde olarak tüketilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: