kara lahananın faydaları Google

kara-lahana

kara lahana hangi hastalıklara etkisi vardır

kara lahananın faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar kara lahana turpgillerden, geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, İri ve kalın yapraklı bir bitki Kara lahana, C vitamini açısından zengindir. kış sebzesi olarak yetiştirilen ve kara lahana yaprağı koyu yeşil olan bir lahana çeşididir. Özellikle Doğu Karadeniz halkının temel besin maddesidir.

kara lahana latince adı : Brassica oleracea Acephala

kara lahananın içeriği : A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini bol miktarda içerir.

kara lahana kaç kalori : kara lahanın kalorisi 1 kase doğranmış kara lahana besin değeleridir. (Ortalama 36 gram). 36 Gram kara lahanada 11 KALORİ (KCAL) bulunur. 0.15 YAĞ (GR) 0.88 PROTEİN (GR) 2.05 KARBONHİDRAT (GR) besin değerleridir.

kara lahananın faydaları : kara lahana neye iyi gelir ne işe yarar tedavi edici iyileştirici özellikleri nelerdir Cilt, diş ve kemik dokularının sağlamlığını arttırır. Vücuttaki zehirli maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. İştah açar. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Kansızlıkta faydalıdır. Özellikle taze kara lahana suyu mide ve bağırsak ülserine iyi gelir, bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur ve bağırsak iltihaplarına karşı koruyucudur. Vücut direncini arttırır ve zararlı bakterileri öldürür. Kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Kandaki şeker oranını düşürür. Astım, romatizma, siyatik, sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır. Ses kısıklığını giderir. Göğüs ucunda oluşan çatlakları gidermeye yardımcı olur.

kara lahana nasıl kullanılır : kara lahananın yemeği yapılarak kullanılır. Ayrıca, sıkılarak kara lahana suyu çıkarılıp içilebilir.

kara lahana zararları : kara lahanayı Guatr rahatsızlığı olanlara önerilmez.

One Comment

  1. emine diyor ki:

    kara lahana zayıflatıyormu ben suyunu içiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: