karaağaç kabuğunun faydaları Google

karaagac

karaağaç ağacı hangi hastalıklara etkisi vardır

karaağaç ile ilgili bilgiler hakkında yazılar karaağaçgiller familyasından, kış mevsiminde yapraklarını döken ve yüksek boylu orman ağacı bitkilerdir. En çok 30-40 m’ye kadar boylanırlar.

karaağaç yaprağı kısa saplı, kenarları çift dişli, yeşil renkli, yuvarlağımsı biçimli küçük yaprakları vardır. Çok sayıdaki morumsu kahverengi küçük çiçeklerini ilkbahar mevsiminde açar. karaağaç çiçeği salkım şeklindedir. Hekimlikte karaağaç kabuğu kullanılır.

karaağaç latince adı : ulmus

karaağaç faydaları : Ağrıları keser. Yara ve bereleri tedavi eder. kabukları kaynatılıp, içilecek olursa kandaki şeker miktarını düşürür.

karaağaç nasıl kullanılır : karaağacın yaprakları ile temin edilebilirse çiçekleri kullanılır. Ağacın yapraklı ve çiçekli 15 cm uzunluktaki sürgünleri alınır. 5-6 sürgün bir-iki litre suyun içine konularak su kaynama noktasına kadar ısıtılır.

Daha sonra ateşi kısılarak 10-15 dakika daha ısıtmaya devam edilir. Kap ateşten indirilip su ılıtılır. Sürgünler ayıklanır ve elde edilen dekoksiyon süzülerek günde iki-üç kez birer çay fincanı halinde içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: