karahindibanın faydaları Google

karahindiba

Karahindiba bitkisi hangi hastalıklara etkisi vardır

Karahindiba otu bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler karahindiba nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Karahindiba özellikleri (Taraxacum officinale) : karahindiba otu, Yol kenarı, hendek ve çayırlarda yetişen, karahindiba çiçeği sarıçiçekli bir bitkidir. Genellikle 20-30 cm boylarındadır, fakat 1 metreye kadar da uzayabilir. Acıgünek, güneyik, aslandişi ve radika olarak da bilinir. karahindiba kökü başta potasyum olmak üzere kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir besin olan karahindiba A ve C vitamini etkilidir. Ayrıca, torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir.

Karahindibanın Faydaları : Besleyici değeri yüksek bir sebze olan karahindiba bitkisi vücuda güç ve zindelik verir. diğer faydalarına gelince

– Anne sütünü arttırır.
– Uykusuzluğa iyi gelir.
– Karaciğer şişkinliğini indirir.
– Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.
– Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır.
– İdrar söktürür ve safra salgılarını arttırır.
– Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur.
– Mesane ve kalınbağırsak iltihaplarını gidermekte faydalıdır.

Karahindiba Nasıl Kullanılır : karahindibanın kullanımı ve nasıl tüketilmeli sebze olarak yetiştirilen karahindibanın yaprakları salata olarak tüketilmeli (tüketilir). Kökü de yaşken doğranıp salatalara katılabileceği gibi kurutulduktan sonra öğütülerek kahveye yapımında da kullanılır. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra harici olarak egzama ve sivilcelerin üzerine sürülürse faydalı olur. Ayrıca, karahindibanın cilde faydaları cildi temizleyici ve nemlendirici etkisi nedeniyle yüz maskelerine de katılabilir. Karahindibanın ister pekmezini yapabileceğiniz gibi istersenizde Karahindiba çayı yapıp içebilirsiniz.

karahindiba neye iyi gelir : Araştırmalara göre cilt, bağırsak ve tiroid kanserlerinin büyümesini engelliyor. Karahindiba hepatit, böbrek taşı, akne, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kolesterolün dengelenmesinde de kullanılabilir. Karaciğer toksididesini azaltır. Alkolün zararlı etkilerini siler. Karahindiba vitamin dükkanlarında ilaç şeklinde de satılıyor.

karahindiba çayının faydaları

karahindiba çayı nasıl yapılır : aktarlarda bulabileceğiniz kavrulmuş karahindiba kökü kullanacağız. Bu çay daha baharatlı ve içimi daha keyifli olacak.

Malzemeleri hazırlanışı ve yapılışı

– 1 su bardağı kavrulmuş karahindiba kökü
– Rezene tohumları
– Karanfil
– Tarçın
– Kurutulmuş zencefil kökü
– 1 çay kaşığı karabiber

karahindiba çayı tarifi : karahindiba kürü karışımı tüm baharatları bir tavaya koyup sıcak tavada 30-45 saniye kadar kızartın. Daha sonra kavrulmuş karahindiba kökünü üzerine ekleyin bir iki çevirdikten sonra ateşten alın. Bu karışımdan 1 kaşık alarak bir su bardağı kaynamış suya ekleyin ve 5-10 dakika demlen(ir)mesini bekleyin. Arzu ederseniz bal kullanarak tatlandırabilirsiniz.

Eğer karahindiba kökü çayını ilk defa kullanıyorsanız yan etkileri ve zararları olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: