karakafes otunun faydaları Google

karakafes-otu

karakafes otu bitkisi hangi hastalıklara etkisi vardır

karakafes otunun faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar Anayurdu Avrasya olan ülkemizde Kuzey Anadolu’da yetişmektedir. Diğer adı ise Eşekkulağı diye bilinir.120 cm’ye kadar boylanabilen otsu bitkidir. Karakafes otunun toprakta 3 m. ve hatta daha derine kadar inen kalın ve uzun, rizomlu bir kökü vardır. beyaz, pembe ve sarımtrak renkte çiçekler açan ve 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. üylü, yeşil renkli ve boydan boya çizgili gövdesi, bitkinin tepesinde dallara ayrılan yapıdadır. Uca doğru sivrilen oval biçimli yaprakları kaba dokulu, belirgin damarlı ve koyu yeşil renklidir, ilkbahar sonunda başlayıp sonbahara kadar açan mavimsi mor renkli çiçekleri, çan biçimli ve yere doğru sarkık salkımlar halindedir. Karakafesotu bol güneşli yerleri ve azotça zengin toprakları sever. Tohumlarıyla ya da daha hızlı gelişmesi için köklerinin bölünmesiyle çoğaltılır.

karakafes otu latince adı : Symphytum officinale

karakafes otu içeriği : Müsilaj, tanen, alkaloidler, flavonlar, uçucu yağ ve çeşitli kimyasallar içerir.

karakafes otunun faydaları : karakafes otu neye iyi gelir ne işe yarar Bronşit ve insani taciz eden öksürük durumlarında iyileştirici ve rahatlatıcıdır. Vücudu kuvvetlendirir. Kanı, vücudu ve idrar yollarını temizler. İshali keser. Ülsere karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatır ve nefes darlığını giderir. Bronşitte faydalıdır. Öksürüğü keser. Ağız, dil ve boğaz iltihaplarında faydalıdır. Kırık, burkulmalarda ve ezilmelerde iyileşmeyi hızlandırır. Eklem ve kas ağrılarını giderir. Romatizma şikayetlerini azaltır.

karakafes otu nasıl kullanılır : karakafes otu 1 litre suyun içine atılarak kaynatılır. 10 dakika demlenmeye bırakılarak gün içerisinde 2-3 kahve fincanı içilir. Kurutulup toz haline getirilen kökü sıcak su ve 1-2 damla yağ ile lapa haline getirilir ve romatizmalı bölgelere sürülür. Bitkinin kökleri temizlenip kurutulduktan sonra kaynatılarak hazırlanan çayı içilebilir.

karakafes otu zararları : derin yaralarda karakafes otunun uygulanmasında dikkatli olmak gerekir. Çünkü bitki yaranın üzerinde sağlıklı bir doku oluştururken altta kalan yara apse yapabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: