karamuk faydaları Google

karamuk

Karamuk Bitkisinin Faydaları

Karamuk Bitkisi latince adı Agrostemma githago olup Karanfilgiller familyasından, 2 metre boylanabilen, çok dikenli sarı çiçeği olan bir çalıdır. Karamuğun taze kökü, kabuğu, meyvesi ve yaprağı şifalıdır. Kabuk ve taze kökler sonbaharda, yapraklar mayıs-haziranda, meyveler eylülde toplanır.

En çok kullanılan kısım kök ve kabuklarıdır. yurdumuzda hububat yetiştirilen tarlalarda görülen, çoğu zaman buğdayla karışık olarak biten, 30-100 cm yüksekliğinde, Üzeri tüycüklerle kaplıdır. Yaprakları almaşıktır. Çiçekleri büyük ve güzel ve morumsu pembe ve ender olarak da beyazdır. Githagin, Githagenin ve acı madde içerir.

Karamuk Faydaları

İştah açıcı, güçlendirici, ateş düşürücü, damar daraltıcı, kusmayı önleyici, safra artırıcı, kabızlık giderici ve bağırsak temizleyici etkileri vardır. Karaciğeri güçlendirir, yüksek tansiyon, menepoz, adet, varis şikayetlerini ortadan kaldırır. Aynı sıvıyla, mikrop öldürücü etkisi olduğu için, hafif göz rahatsızlıklarında, arpacıklarda da pansuman yapılır.

Karamuk nasıl yenir

Karamuk meyvesi olgunlaşınca siyah renge bürünen meyveleri taze ve kurutulmuş olarak yenir.

Karamuk Nasıl Kullanılır

Karamuk meyveleriyle yapılan tatlıya Sivas dolaylarında “Garaaş” denir; ayrıca şurubu, hoşafı yapılır. karamuk yaprağı ekşi lezzet katması için çorbalara ve bulgur pilavına eklenir meyvelerin bileşiminde C vitamini, tanen ve malik-sitrik-tatrik gibi organik asitler bulunur.

1 litre (5 bardak) kaynar su 20 gram kök ve kabuk üzerine dökülerek, 10-15 dakika demlenmeye bırakılır ya da doğrudan kaynatılır, süzülüp günde üç kez birer bardak içilir. Karamuk yaprağının kanamayı durdurmak için kanamanın olduğu yere konur. Ayrıca, akne ve cilt hastalıklarına karşı da kullanılır.

Karamuk zararları : Karamuk tohumu zehirli olduğundan dikkat edilmelidir.

6 Comments

 1. BİRCAN YILMAZ diyor ki:

  selamlar iyi çalışmalar ; Eskişehirde BULAMADIM Bana karamuk tohumu ve tirfil tohumu lazım ticaret amaçlı deği
  SAYGILARIMLA İYİ ÇALIŞMALARl

 2. Ceren diyor ki:

  Sivas gemerek yenicubuk kasabasinda fazlasıyla mevcuttur isterseniz temin ederim 😊

 3. Meryem diyor ki:

  Bende istiyorumm çocukluğumun meyvesi konya seydisehirde doluydu ama izmir de 1tane bile göremedim ceren nolur bana da gönder tohumlarindan

 4. Birdal diyor ki:

  Tohumu zehirli ise nasıl kullanılacak? Yüksek tansiyonu ortadan kaldırıyormuş. Bende mevcut. Yardımcı olursanız duacınız olurum. Saygılar

 5. E Sahin diyor ki:

  Togumu zehirli oldugu dogru ise ben ve benimle hatta benden önce ve benden sonra benim büyüdüğüm yerde büyüyenler, yaşını ve kurusunu tohumuyla beraber avuç avuç yiyenler, kurusunu tohumu ile kaynatıp suyunu içenler ya hayatta olmazdı ya da çok büyük rahatsızlıklar geçirirlerdi. Ben köklerinin zehirli oldugunu duymuştum. Karar sizin…

 6. HA diyor ki:

  tohumu yararlı. zehirli değil. 1 kilo yedim. çocukken.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: