Katır Tırnağı Otunun Faydaları Google

katır tırnağı otu

Katır Tırnağı Otu Özellikleri;

Ülkemizde daha çok Akdeniz ve kısmen de Ege bölgelerinde ormanlık alanlarda daha çok kendiliğinden yetişen katır tırnağı otunun odunsu sapları olan ve boyu 1-3 metre arasında değişen sarı kelebek görünümlü çiçeklere sahip olan şifalı bitkiler’den katır tırnağı bitkisinin ağacı çalı şeklinde daha çok toprak üstü kısımlarından ve çiçeklerinden faydalanılmaktadır.

Katır tırnağı otunun latince adı Spartium Junceum

Katır Tırnağı Otu Faydaları;

Katırtırnağı bitkisinin çiçekleri az miktar su ile hafif kaynatılır, bu su ile saçlar yıkandığında dökülmeler önlenir ve beslemeye yardım eder. Bu su içildiğinde idrar ve balgam söktürücü iyileştirici özelliktedir. Ayrıca bu suyun düzenli ve azar miktarlarda tüketilmesi halinde kalp ritim bozukluklarına da iyi gelmektedir, yalnız kalp üzerindeki etkileri uzun süreli kullanımlarda ancak kendini göstermektedir. Aynı şekilde hazımsızlık ve kabızlık için de olumlu etkileri söz konusudur. Böbreklerden taş düşürmeye de yardımcı olur.

Romatizmal olarak ağrılı bölgelere harici olarak çiçekleri lapa haline getirilerek sürülür ve bir süre bekletilir. Bu tampon birkaç gün üst üste kullanıldığında şifalı niteliktedir.

Katır Tırnağı Otu Çayı;

Ayrıca katır tırnağı otu biberiye ile karıştırılarak kaynatılıp dinlendirildikten sonra içildiğinde tansiyon düşürücü etkisi de söz konusudur. En yaygın kullanım şekli ise katırtırnağı otunun toprak üstü kısımlarının kaynatılarak bal ile karıştırılması ve her gün 3 defa birer çay bardağı tüketilmesi şeklindedir.

Katır Tırnağı Otu Zararları;

Tüm şifalı bitkiler için geçerli olan ve unutulmaması gereken önemli bir detay da bu bitkilerin tam belirtildiği ölçülerde kullanılması fazlasının vücuda zarar vereceğinin bilincinde olunmasıdır. Yalnız katırtırnağı otu ile ilgili bilinmesi gereken önemli bir detay da bu bitkinin Türkiye’de yaygın olarak yetişen adi cinsi zehirlenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle bitkiyi tanıyan ya da şifalı bitkileri bilen kişilerin yönlendirmesi ile bu ilaçları almak en doğru olan uygulama şeklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: