kavak ağacının faydaları Google

kavak-agaci

kavak ağacının hangi hastalıklara etkisi vardır

kavak ağacı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler kavak ağacı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Kavak ağacı özellikleri (populus) : kavak Söğütgiller familyasından, sulak yerlerde yetişen bir çeşit ağaçtır. kavak türleri; Akkavak, titrekkavak, tellikavak, servikavağı, karakavak, Hollandakavağı, kabuğu, sütü gibi çeşitleri vardır.

Karakavak 25-30 metre boyunda, gövdesi kalın bir ağaçtır. Yaprakları üçgen şeklinde, dişli ve tüysüzdür. Yaprak tomurcukları tanen, uçucu yağ, mum, salisin ve populin adı verilen glikozitleri taşır.

kavak ağacının faydaları

Mide ve bağırsaklardaki gazı giderir. kömüründen diş tozları, dişlerin temizlenmesi ve dişetlerinin kuvvetlenmesine iyi gelir

– Ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.
– Romatizmaya iyi gelir
– Basur şikayetlerini azaltır.
– Prostat büyümesini engellemeye yardımcı olur.
– İdrar ve balgam söktürür.
– İshale karşı faydalıdır.

kavak ağacı nasıl kullanılır

Hekimlikte karakavak kullanılır. Kavak tomurcuklarından hazırlanan merhemler basur memelerinin ve romatizmanın lokal tedavisinde tüketilmeli. Karakavak odunun yakılmasından kömür elde edilir. kavak ağacı neye iyi gelir, Mide ve bağırsaklardaki gazı giderir. Yine bu kömürden yapılan diş tozları da dişlerin temizlenmesinde ve dişetlerinin kuvvetlendirmekte kullanılır. kurutulduktan sonra suda kaynatılıp çay şeklinde içilebilinir.

kavak ağacının zararları

Kavak polenleri nadiren allerjiye neden olur.

One Comment

  1. sudenaz diyor ki:

    cok teşşkurlr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: