Kavunun Faydaları Google

kavun

Kavun Nedir? ve Suyunun Özellikleri Nelerdir?

Bir tropikal iklim meyvesi olan kavun ülkemizde daha çok Diyarbakır ve Van yörelerinde yetiştirilmektedir. Çeşitli tipleri bulunmakla beraber görüntüsü büyük yeşil yapraklı sürüngen bir bitkidir. Sarı ve yeşil renkli olarak piyasada buluna kavunların her iki renginin de çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Kavun olgunlaşmadan koparılırsa ancak turşu için kullanılabilir, olgunlaştıktan sonra içinde bol miktarda A,C vitaminleri brom ve iyot barındırarak vücudun ihtiyacı olan mineralleri sağlar.

Bu barındırdığı B vitamini, brom ve iyot kanı temizler pıhtılaşmayı önler ve kişiyi sakinleştirip rahat bir uyku uyumasını sağlar. İçindeki şeker oranının fazla olmasından ötürü şeker hastaları sınırlı tüketmelidir.

Kavun Suyunun Faydaları

Yaz aylarında serinletici etkisi ile vücudumuzun terlemesine etkili bir çözümdür ve ateşi düşürür. Kavunda buluna A vitamini kanserin önlenmesinde önemli etkene sahip bir vitamin olduğundan tüketilmesi özellikle tavsiye edilmektedir. Göğüs öksürüğünüz var ise kavun çekirdeklerini havanda dövülüp saha sonra kaynatılıp içildiğinde öksürüğe iyi gelmektedir.

Kavundan kozmetik için de yararlanılabilmektedir. Şayet cildiniz kuru ise soğuk süt ile kavunu püre haline getirip cildinize maske uygulayabilir ve nem oranını arttırabilirsiniz. Ayrıca kavun kabızlığı giderdiği için basur ve mesane şikâyetlerinin giderilmesine yardımcı olur. Kavun meniyi arttırır, böbrekleri temizler, kumları döker.

Kavunun çekirdeği kaynatılıp suyu içilirse karaciğer hastalıklarına çok iyi gelir. Harici olarak kavunun kabukları et pişirilirken tencereye atılırsa etin çabuk pişmesini sağlar, ya da kavun yine harici olarak yanıklara sürüldüğünde bu yaraların daha çabuk iyileşmesine katkıda bulunur.

Kavun ve Suyunun Zararları;

Kavun konusunda atlanılmaması gereken bir nokta ülseri, şekeri ve sindirim sisteminde iltihabı olan kişilerin kavun tüketirken çok dikkatli olmaları gerektiğidir. Çünkü bu hastaların kavunu fazla tüketmeleri hastalıklarını tetikleyici özellikte olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: