Kaya Koruğunun Faydaları Google

kaya koruğu

Kaya Koruğu Özellikleri

Kaya koruğu daha çok ılıman iklimlerde deniz kenarlarındaki kaya yarıklarında kumlu topraklarda yetişmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi kayalıkları seven bir bitkidir. Yetiştiği iklim ve çevre şartlarına göre yaprakları sarı yeşil gri mavi tonlarında olabilirken çiçekleri sarıdan kırmızıya kadar birçok tonda görülebilmektedir.

Bodur yeşil kalın yapraklı salkım çiçekli odunumsu bir bitki görünümündedir. Kaya koruğunun özellikle mersin Silifke civarında turşusu yapılıp meze olarak sunulmakta ve büyük beğeni almaktadır.

Kaya koruğu Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Kaya koruğu daha çok cilt iltihaplarında, egzama ve nasır tedavisinde kullanılmaktadır. Yeşil kısımlarının tadı acıdır. Bunlar ezilip lapa haline getirilip, zeytinyağı ile karıştırılıp cilt üzerine merhem şeklinde, sürülerek uygulanır.

Kaya Koruğunun Zararları

Kaya koruğunun bu denli faydalı yanlarının yanında zararı da söz konusudur. Şöyle ki, bu bitkinin uzun süreler dâhilinde fazla tüketilmesi halinde karaciğerinizde büyük sıkıntılara sebebiyet verebilmektedir. Hatta ölümle sonuçlanan vakalar dahi söz konusudur.

Bazı şifalı bitkiler kitaplarında kaya koruğunun zayıflatıcı etkisinden bahsedilse de bunu kanıtlayıcı, sadece kaya koruğu kullanarak zayıflamayı başaran bir vakaya rastlanılmamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: