Keçi Boynuzunun Faydaları Google

keci-boynuzu

Keçi Boynuzunun Sağlığımıza Faydaları

Birçok faydası ile bilinen Keçi Boynuzu fasulye ve bezelye familyasından gelmektedir. Keçi boynuzu taze olarak yenir, Ayrıca keçiboynuzu çayı yapılır. Genel olarak Akdeniz çevresinde yetişen keçiboynuzu bitkisi, Güney Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde doğal olarak yetiştirilirken diğer ülkelerde sera olarak da yetiştirilebilmektedir. Latince ismi Ceratonia siliqua olan bitki çalı ve ağaç formunda yetişmektedir.

Keçi boynuzunun faydaları arasında özellikle en çok bilinen KEÇİ BOYNUZU cinselliğe iyi gelir, keçi boynuzu sperm artırır, keçi boynuzu cilde faydalıdır.

Keçi Boynuzu Nedir? Oldukça uzun bir ömre sahip olan keçi boynuzu yaklaşık olarak 10 metre uzunluğunda olan bir maki türü ağaçtır. Ağacın meyveleri 15-20 cm kadar olabilmekle beraber orta tabakası oldukça tatlıdır. Tohumlarında ise Trigosol adı verilen öksürüğe faydalı bir madde bulunur. Dolayısı ile keçi boynuzu genel olarak öksürük ile ilgili ilaçlarda sıklıkla kullanılan bir özellikleri olan bitkidir.

Keçi Boynuzunun Faydaları;

Keçi boynuzu; oldukça uzun seneler boyunca birçok kavim ve uygarlık tarafından çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan keçi boynuzunun faydalarına göz atalım.
• İshali durdurmasıyla bilinir.
• Öksürüğü kısa zamanda keser.
• Sperm sayısını ve kalitesini artırır
• Keçiboynuzu yemek saç uzatır
• D vitamini etkisiyle kemiklerin güçlenmesini sağlar.
• Prostat enfeksiyonlarında oldukça faydalıdır.
• Sindirim sisteminde sıkıntı yaşayanların sindirimini kolaylaştırarak dolaşıma yardımcı olur.
• Kilo alma konusunda sıkıntı yaşayan insanların çok daha hızlı bir şekilde kilo almasını sağlar.

Keçi Boynuzu Nasıl Kullanılır?

Genel olarak meyvelerinin yenildiği bu bitkinin aynı zamanda çayı da yapılmaktadır. 4-5 tane kuru keçi boynuzunu kaynamış bir litre suya atarak yaklaşık olarak 1 saat demini almasını bekleyip, afiyetle içebilirsiniz. Keçi boynuzu çayı hem soğuk hem de sıcak olarak içilebilmektedir. Ayrıyeten keçiboynuzu bitkisi, meyvesi, suyu, yaprağı, çayı, tozu, çekirdeği, pekmezi, Farklı şekilde yapılan kürlerle astım, alerji, akciğer, balgam, bronşit, cilde, kansızlık, nefes darlığı, öksürük ve reflü ye iyi gelir.

Keçi Boynuzunun Zararları ve Yan Etkileri

Keçi boynuzunun bilinen bir zararı yoktur. Hamile bayanlar ve bebek emziren annelerin taze olarak keçiboynuzunu yeme dışında keçiboynuzu tozu ve çayını tüketmeleri tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: