Kıl Dönmesi Nedir Nasıl Oluşur Google

kil-donmesi

Kıl Dönmesi Nedenleri;

Kıl dönmesi Plodinal sinüs, yani halk arasındaki adıyla kıl dönmesinin; genel olarak kuyruk sokumunda rastlanan, ciltte açılmış birkaç delik, apse veya şişlik biçiminde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Çok sık rastlanabilen bu rahatsızlık, tedavi olunmasına rağmen sık sık tekrarlayabilmektedir.

Kıl dönmesi; sıklıkla kuyruk sokumu bölgesinde oluşmakla birlikte, koltuk altlarında, göbekte ve kasık bölgesinde de görülebilmektedir ve hızla tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği sürece bazen akıntılarla rahatlama sağlansa da, tekrarlayarak büyümeye devam eder ve ameliyatla alınması gerekebilir.

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?

Kıl dönmesi genellikle şöyle oluşur; iki kalça arasındaki çukur bölgeye dökülen saç ve sırt kılları, sürtünme sonucunda, bu çukur bölgenin altında bulunan ter bezlerinin deliklerinden içeri girerek deri altında ağaç dalları şeklinde bir yerleşim oluştururlar.

Ter bezlerinin bulunduğu bu bölge bakteri üremesine çok açıktır. Aynı deliklerden içeri sızan bakteriler bölgede iltihap oluşturmaya başlarlar. Bir süre sonra bölgede irili ufaklı delikler oluşarak, kötü kokulu akıntılar gelmeye başlar. Eğer ter bezi delikleri tıkanır da iltihap akamazsa apse oluşturmaya başlarlar.

Kıl Dönmesi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri;

Bitkisel tedavi yöntemleri sorunu kökünden çözer mi? Bitkisel tedaviler tabi ki bir noktaya kadar çare olabilmektedir. Acil ve acı veren durumlarda, acı çeken kişiyi rahatlatmak için; bir miktar kuru ısırgan otu ezildikten sonra iyice haşlanıp lapa haline getirilerek kıl dönmesinin oluştuğu yere uygulanır ve üzeri temiz bir bezle örtülerek en fazla yirmi dakika bekletilir.

Bu uygulama iki üç günde bir yapılabilir ve kişiyi bir miktar rahatlatabilir. Ancak bu tür bir sıkıntınız varsa; ileride sizi ameliyata kadar götürecek bir süreç yaşamak istemiyorsanız, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: