Kılıç Otu Çiçeği Faydaları Google

kilic-otu-cicegi

Kılıç Otunun Faydaları

Kılıç otu bilinen adı ile sarı kantaron otu 30 cm-1 metre arasında değişen boylarda uzun yıllar yaşayabilen yabani bir bitkidir. Ülkemizin iklimi bu bitkinin yetişmesi için en elverişli iklimdir. Türkiye’de yaklaşık 70 çeşit kılıç otu yetişmektedir, fakat bunların sadece tek çeşidi faydalı bitkiler sınıfına girmektedir.

Kılıç Otu Çiçeği Özellikleri; Kılıç otu yaprakları yeşil yumurta şeklinde karşılıklı, üzerinde siyahımsı beneklerin bulunduğu yapraklara sahip, sarı çiçekleri olan bir bitkidir. Haziran ayında çiçek açmaya başlar ve toprak üstü tüm bitki hasat edilip kurutulur ve kullanılır.

Kılıç Otu Çiçeği Faydaları

Kılıç otunun hem suyundan hem yağından faydalanılmaktadır. İştah açıcı, balgam söktürücü, ağrı kesici, kaz spazmlarına iyi gelen etkileri varır.

Özellikle antiseptik ve yara iyileştirici, berelenmelerde ağrı dindirici, güneş yanıklarına merhem şeklinde kullanımı söz konusudur.

Kılıç Otu Çiçeği Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş 100 gr kılıç otu üzerine 1 bardak sıcak su dökülerek 15-20 dakika demlendikten sonra günde 3 kez Kılıç otu çayı şeklinde içilebilir. Bu şekilde kullanım bağlam söktürücü ve iştah açıcıdır.

Haricen kullanım şekli ise; 100 gr taze kılıç otunun 250 gr halis zeytinyağı ile karıştırılıp 4-6 gün güneşte bekletilmesiyle oluşan kantaron yağının masajlarda kullanılması ile olur.

Kılıç Otu Yağı : Kılıç otu bitkisinin goncası, çiçekleri ve yaprağının taze sürgünlerini 100 gr şişelere koyarak üzerlerine 250 gr kaliteli zeytin yağından ileva edilir. Bu şişeler pencerenin ön tarafında ortala 35 gün bekletilir. Bekleme sonrasında süzülerek kılıç otu yağı elde etmiş olunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: