Kimyonun Faydaları Google

kimyon

Kimyon Nedir Özellikleri Nelerdir?

Kimyon Maydanozgiller familyasından, Mayıs ve Haziran ayları arasında Kimyonun beyaz ve pembemsi renkte çiçekler açan, ortalama 50 cm boyunda olan Kimyon bir yıl yaşayan otsu bir bitkidir. Ana vatanı Doğu Akdeniz ve Orta Doğu ülkeleridir. Tohumlarının kurutulmasından elde edilen baharatının keskin, acı ve sert bir tadı vardır. Et ve kebap çeşitlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Özellikle meme kanseri ile mücadele ve tedavisine katkıda bulunmakta etkili olduğu tespit edilmiştir. En önemli faydası gaz oluşumunu önlemektir.

Kimyonun Faydaları;

Bitki 100 e yakın kimyasal madde içerdiğinden pek çok hastalığın tedavisinde on binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bu neden ile Kimyonun faydaları çok fazladır. Ciltte sivilce, akne ve siyah lekeler ile mücadelede kullanılır. Ciltte meydana gelen egzemal mantar ve alerjik hastalıkların önlenmesinde kullanılmaktadır.

Saç dökülmelerini önlemede ve saç çıkarmada kullanılmaktadır. 1,5 yemek kaşığı çörek otu ile bir kaşık kimyon karıştırılarak 10 dakika kaynatıldıktan sonra üzerine bir yumurta ve zeytinyağı ilavesi ile başınıza masaj yapacağınız karışımı 30 dakika beklettiğinizde sağlıklı saçlara kavuşursunuz.

Kepek problemi olanların bu problemi biter. Kan şekerini dengeler. Kimyan demir deposudur. Astım hastalarını hızla tedavi eder. Bağışıklık sistemini düzenler. Kadınların adet döngüsünün sağlıklı işlemesini sağlar. Kanser ile mücadelede ve önlemede çok etkilidir.

Kimyon Çayı;

Çay olarak demlemek ve tüketmekte mümkündür. Kimyon çayı tohumunun 8-10 dakika kaynatılması ile elde edilir. C vitamini deposu olduğundan vücut direncini arttırır. Grip, öksürük gibi bulaşıcı hastalıkları önler, tedavi eder.

Karaciğer ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlar. Gebelik döneminde sindirimi kolaylaştırmak, kusmaya engel olmaz, gazı kesmek gibi faydalarından bu çay azami miktarda tüketilmelidir.

Kimyon suyu ile yıkana yüze cilt bakımı yapılmış olur. Çayı akşam saatlerinde içerseniz çok rahat bir uyku çekersiniz. Bitki anti oksidan ve anti bakteriyel olduğundan birçok kanser çeşidinin ve hastalığın başlamadan yok olmasını sağlar.

Kimyon Zararları

Aşırı tüketildiğinde böbrekleri, karaciğeri yorar. Kan şekerinizi hızla düşürür. Aşırı gaz, kokulu geğirme, baş dönmesi ve kusmaya sebep olur. Ancak çok fazla tüketilince kendisi gaz oluşturur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: