Kına Kına Ağacı Faydaları Google

kina-kina-agaci

Kına Kına Ağacının Özellikleri;

Kına kına ağacı tabiatta var olan bitkilerin hemen hemen tamamından pek çok değişik türde faydalanmaktayız. Kına kına ağacının Bazılarından şifa bazılarından kimyevi maddeler, bazılarından boya bazılarından ilaç elde etmekteyiz. İşte bu bitkilerden kına kına ağacı hem şifa bulduğumuz hem de boyar madde olarak kullandığımız özellikleri olan bir bitkidir. Bitkinin bir diğer adı da Kontes tozu’dur. Ana vatanı Peru ve Bolivya olan ağaç kökboyasıgiller familyasındandır. 5-20 m kadar boyu olabilen bitki Amazon yağmur ormanları türlerindendir.

Sanayide kullanılan bir bitki olarak Cava, Güney Hindistan, Kolombiya, Seylan, Guatemala, Kamerun ve Kongo da yetişmektedir. Yapraklar eliptik ve yumurta şeklinde, üst kısmı koyu yeşil ve tüysüz, alt kısım ise tüylüdür.

Kına Kına Ağacının Faydaları;

Kına kına ağacının yaprağı kuruduğunda siyaha yakın esmer veya kırmızı renk alır. İnsanlığın en eski hastalıklarından biri olan sıtmanın tedavisinde kullanılan KİNİN üretiminin ham maddesi olan cinchonine, cinchonidine, quinidine ağacın kök ve gövde kabuğundan elde edilir ve ilaç yapımında kullanılır.

Bunun dışında kına kına ağacı faydaları sıtmadan koruma ve ateş düşürücü ilaç olarak kullanılması, iştahsızlık, sindirim bozuklukları ve hazımsızlık tedavisi, vücut direncini arttırmada kullanılır. Tifo, Nevralji, grip gibi bulaşıcı hastalık tedavisinde ve nekahet devresinin kısaltılmasında, kalp ağrısı veya çarpıntısı tedavilerinde, Cilt tedavisinde kullanılmaktadır.

Kına Kına Ağacı Çayı;

Bütün bitkiler gibi şerbeti hazırlanarak bir kür tedavide kullanılmak üzere hazır hale getirilir. Yine bütün bitkiler gibi belirli bir dozda kullanılır. Çünkü doz aşımı zehirlenmeye sebebiyet verir. Çay hazırlamakta kullanılan kına kına kabuğu ince ince kıyıldıktan sonra 300-500 gr kaynar suya 1 gr kadar atılır. 15-20 dakika demlenmesi beklenir. Daha sonra iyice süzülür. Bu kür günde en fazla 3 kez yapılıp içilir. Yani günde 3 g lık dem alınıp içilir.

Kına Kına Bitkisinin Zararları

Dozaj ayarlaması yapılamama riski zehirlenme ile sonuçlandığından genellikle tentürü veya firmalar tarafından hazırlanmış doğal ilaç kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: