Kirazın Faydaları Google

Kiraz Faydaları

Kirazın Özellikleri

Gülgillerden olan kirazın anavatanı Güney Kafkasya, Hazar Denizi çevresi, Kuzey doğu Anadolu Bölgesidir. Türkiye de iklim çeşitlilikleri nedeni ile Kiraz olgunlaşma süreçleri arasında 1-1,5 ay faklılık vardır. Ülkemizde en kaliteli kiraz Torosların kuzey yamaçlarında, Göksu nehrinin kenarında, Çile dağı eteklerinde, Mernek yaylasında, Afyonun Çay ilçesinde, Konya Ereğlisi’ndedir. Birçok kiraz çeşidi olmasına rağmen en yaygın olanı PRUNUS denen türüdür.

Ülkemizde de en çok bu tür görülür. Bu tür Kuzey Afrika, Batı Asya, Tunus ve Fas da çokça yetiştirilir. Kış aylarında yapraklarını döken ağaç, 30 metre ye kadar uzayabilir. Kirazın Yaprakları güneşten fazlaca yararlanmak için çok ve genişçedir.

Kirazın Faydaları

Kiraz C, A, K, B6, vitaminleri, fosfor, demir, kalsiyum, potasyum, Folat, magnezyum ve bakır minerallerinin kaynağıdır. Bu yönü ile Kirazın faydaları şunlardır. Eğer sindirim sorunu ve kabızlık çekiyorsanız besin lifleri yüksek olan kiraz derdinizin en iyi ilacıdır. İnsan yaşlandıkça beyin hücreleri zayıflar. Kiraz düzenli ve bol tüketildiğinde bu süreç yavaşlar. Ayrıca fosfor ve potasyum içerdiğinden hücre yenilenmesine katkı sağlar.

Hücreleri tahrip eden serbest radikallere karşı vücudu korur. Anti oksidan özelliği kanser önleyici olarak kirazı değerli kılmaktadır. İçerdiği besin değeri bakamından çok yüksek kalori vermesine rağmen % 80 i su olduğundan uzun süre tok tutar. Böylece kişiye kilo kontrolü sağlar.

Vücutta iltihaba sebep olan enzimleri bastırmaktadır. 20 tane kiraz bir antibiyotikten daha etkilidir. Asitlerin kıkırdakta birikip tuza dönmesi ile ortaya çıkan Gut hastalığını önler. Diyabet hastalığını önlediği kanıtlanmıştır. Cildi korur, yaşlanmayı geciktirir. Bu önemli bitkinin yani Kirazın faydaları bu kadar ile de sınırlı değildir. Nörolojik hastalıkları önler. Kalp damar sağlığını korur. Lifli yapısı ishal ve kabızlık için iyidir.

Kirazın Zararları

Ancak çok fazla tüketildiğinde mide bulantısı, kusma ve ishal yapar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: