Kırlangıç Otunun Faydaları Google

kırlanğıç otu

Kırlangıç Otu Özellikleri;

Şifalı bitkilerden biri olan kırlangıç otu aslında gelincikgiller familyasındandır. Kaşıntı otu, Haşiset-ül-hattaf, hilaliye ve Temre otu adı ile de bilinir. 30 ile 80 santimetre boyu olan bitki uzun ömürlüdür. Kırlangıç Otu Yaprakları geniş ve tırtıklı, yaprak sapları tüylü ve çokça dallı olur. Kırlangıç Otu Kökü bir parmak kalınlığındadır. Alt yapraklar uzun saplı kanat yapraklar şeklindedir. Üst yapraklar ise sapsız ve gövdeye oturmuş vaziyettedir.

Kırlangıç Otu Çiçekleri altın sarı renkli olup dört adet taç yaprağından oluşur.

Taç yapraklar oval veya yumurta şeklindedir. Her dal uçunda çiçek demeti sayısı 4 ile 12 adet arasında değişir. Meyveleri fasulye görünümüne olup kapçığın içinde 4 ile 6 adet tohum içerir. Sapı gövdeden ayırmak için kırdığınızda sarı renkli bir sıvı akar. Yüksek oranda alkaloit içerdiğinden zehirlidir. Toplanması için en uygun ay temmuz ve ağustos aylarıdır. Çiçeklerinin rengi ve şekli nedeni ile Basur otu ile karıştırılır. Ancak tek ortak noktaları da her ikisinin de basur tedavisinde kullanılmasıdır.

Kırlangıç Otunun Faydaları;

Her bitkinin olduğu gibi kırlangıç otu faydaları saymak ile bitecek gibi değildir. Basur tedavisinde, safra, mide ve bağırsak kramplarında, Hepatit yani sarılık tedavisinde, Safra kesesi iltihabının temizlenmesinde, safra taşlarının tedavisinde kullanılır. Karaciğer iltihabı, akciğer iltihabına karşı etkilidir. İshal ve Melankolik ruhsal rahatsızlıklarda rahatlatıcı olarak kullanılır. Sarı sütü hehem o anda siğil ve nasır tedavisinde kullanılmaktadır.

Kırlangıç Otu Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Tedavi amacı ile kırlangıç otu kökü tentür yapımında kullanılır.100 gr kadar kök iyice yıkandıktan sonra kök ince kıyım halinde bir şişeye konur. Şişeye 500 mili litre % 70 lik etanol konur. Şişe 2 şer gün ara ile çalkalanır. 8 hafta sonra süzülerek başka bir şişeye aktarılır ve güneş görmeyen bir yerde saklanır.

Elde edilen tentürden günde bir çorba kaşığı içilir. Bunun dışında 30 gr sap, çiçek ve yaprak yarım litre kadar beyaz şaraba konur. İki saat bekletilir. Bu şarap her gün bir çay bardağı kadar içilir ise basur tedavisine iyi gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: