Kırmızı Biberin Faydaları Google

kırmızı biber

Kırmızı Biberin Özellikleri;

Biber ailesi sulak topraklarda yetiştirilen ve genellikle acı olan bir sebze türüdür. Genellikle güneşte kızartılarak acı, az acı, tatlı biber olarak yenir. Dolmalık yeşil ve sarı biber, büyük bir kısmı acı olan sivri biber, domates biberi de denen Kırmızı biber olarak çeşitleri görülür. Türkiye de ve Avrupa da paprika adı ile anılan biber taze iken kırmızı olan ve kurutulup toz acı biber olarak kullanılan biber türüdür.

Bu biberin tatlı çeşidinden salça yapılır. Bibere acılığı kapsaisin denen bir madde verir. Kullanımı bilinen en eski tarih olan maya Aztek uygarlığına kadar gider.

Bütün Azdek tapınaklarında başının üstünde sepet figürü ile simgelenen bir tanrının ölümden sonraki dünyada kendi ile yüzleşmesini sağladığına inanılırdı. Duvar hiyerogliflerinin tam keşfedilmediği ilk dönemlerde bu tanrının adı olan BEİBERAXQL hiyeroglifi ilk okuyanlar tarafından kırmızı biber olarak çevrilmiş aslında yüzünü gizleyen tanrı manasındaki bu sözcük uzun süre biber olarak okunmuştur.

Kırmızı Biberin Faydaları;

Kırmızı biber; Bilinen bütün bitki çeşitleri gibi kırmızı biberin faydaları çok fazladır. Çok yüksek oranda C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, E vitamini içerir. İçinde bulunan ve acılık veren kapsasin maddesi sindirim sistemini bir nevi dezenfekte eden bir maddedir. Ayrıca Riboflamin, Potasyum ve Manganez içerir.

Kırmızı biber cinsel gücü arttırır. Sindirim sistemini düzenleyerek hazmı kolaylaştırır. Stresi yok eder. Vücutta özelikle kan dolaşımını hızlandırdığından C vitamini deposu olduğundan ulaştığı her noktada mikropları öldürür. Kolesterolü dengeler. Romatizmal ağrıları azaltır.

Acı kırmızı biberi başta olmak üzere iştah açıcıdır. Damar tıkanıklıklarına engel olur. Midede gaz birikimi ve yanmalara engel olur. Solunum yollarını açara bronşite engel olur. Prostat kanserinin önlenmesinde etkilidir. Eklem iltihaplanmalarını tedavi eder. Kapsasin maddesi meme, mide, mesane, karaciğer ve akciğer kanserine engel olur. Endorfin hormonu salgılanmasına destek olduğundan insana mutluluk verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: