Kişnişin Faydaları Google

kişniş otu

Kişniş Otu Bitkisi Nedir? Neye iyi gelir

Maydanozgillerden olan Kişniş yaprakları maydanozu andıran 20-60 santim yüksekliğinde tüysüz ve bir yıl yaşayan bir ottur. kişniş ile ne yapılır Kişniş meyveleri kurutularak baharat olarak kullanılır. Tohumu’na da kişniş denir ve Kişniş tohumu da kullanılmaktadır. Taze kişniş yaprağı salata ve kökleri de baharat olarak tüketilir. Ferahlatıcı hoş bir kokusu vardır.

Kişnişin Özellikleri Kişniş çiçekleri pembe beyaz renklidir. Bazı yörelerde kara kimyon denmektedir. Sabit ve uçucu yağlar, tanen, şeker ve nişasta içerir. Tatlı bir baharat yapısı, çok lezzetli bir meyve gibi tadı vardır.

Kişnişin Faydaları?

Kişnişin faydaları şöyle sıralanabilir. İştah açıcı bir baharattır. Bağırsak gazlarının tümünü başlamadan yok eder. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olduğundan hazmı kolaylaştırır. Sinirsel tansiyon ve kas gerilmelerine dayalı baş ağrılarını yok eder. Mideyi yumuşatır ve karın ağrılarına engel olur. Cinsel uyarıcı özelliği ile cinsel gücü arttırır.

Kadınların adet dönem döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur. Doğum yapmak üzere olan kadınlara doğumu kolaylaştırmak için verilir. Aşırı uykusuzluk, aşırı sıcak ve aşırı soğuktan kaynaklanan bilinç kabı ile ortaya çıkan sürmenaj hatalığını iyileştirir. Kalbi kuvvetlendirip, ritim bozukluklarını düzenler.

Kişniş Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Kişniş kökleri, kişniş yaprakları ve kişniş tohumu daha çok kurutularak tüketilir. İlaç sanayinde özellikle cinsel uyarıcılarda, adet düzenleyicilerde, mide yumuşatıcı ve gaz alıcı ilaçların üretiminde kullanılır. Bir miktar bal ve bir miktar zeytinyağı ile karıştırılıp günde birkaç kez tüketilir. tüketildiğinde pamukçuk hastalığını yok eder.

Bağırsaklarda yaşayan ve bir tenya türü olan Kurdeşenin atılması için aynı karışım aç karnına günde 3 kez uygulanır. Tansiyon yükseldiğinde bal ile karıştırıp yuttuğunuz an tansiyonunuzu düşürüp normal düzeye getirir. Tansiyon kaynaklı sık baş dönmesi çekenler bu uygulama ile baş dönmelerinden kurtulabilirler. Et yemeklerine, zeytinyağlılara lezzet katmak için konur. Buhun şekeri de denen renkli şeker ile kaplanan kişniş ülkemizde çok meşhurdur ve düğünlerde dağıtılır.

Kişnişin Zararları

Aşırı kullanımı tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmaya sebep olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: