Kivinin Faydaları Google

kivi

Kivi Meyvesinin Faydaları

Kivi Nasıldır : Asma benzeri olmasına rağmen odunsu bir bitki olan Kivi iki ayrı türün melezidir. Deliciosa bitkisi ile Actinica türlerinin melezlenmesi ile elde edilmiştir. 18650 lerde Çin de keşfedilen bitki Yeni Zellanda, İngiltere ve Amerika da yayılmıştır.

Kivinin Özellikleri Yapraklarını her yıl döken bir asmadır. Kivi asmaları 4-5 metre ara ile ekilir. 2 metre yüksekliğinde sağlam sırıklar ile desteklenir. Filizler kış soğuğuna, meyveler ise ılıman iklime ihtiyaç duyar. Mayıs ayı içinde çiçek açan bitki Ekim ve Kasım aylarında meyve verir.

Kivinin Faydaları

Turunçgiller vitamin zengini meyvelerdir. Kivi en yüksek vitamin içeren turunçgillerden 5 kat daha fazla vitamin içerir. A ve C vitaminleri, Potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum minarelerini içerir. Her gün yediğiniz bir kivi günlük ihtiyaç duyulan A ve C vitamininin tamamını karşılar. Bu yönü ile kivinin faydası çok önemlidir.

Özellikle 6-7 yaş gurubu gelişmekte olan çocuklar üzerinde kivinin faydaları çok fazladır. Nefes darlığı, burun akıntısı, kronik öksürük çeken çocukların hızla iyileştiği ve hücre hasarının da yok denecek kadar az olduğu klinik deneyler ile ispatlanmıştır. İçerdiği Vitamin ve Mineraller ile hastalık önlemede çok etkili olduğu görülmektedir.

İçindeki antimutajenik maddeler sayesinde kanseri önlemede ve tedavisine yardımcı olmada önemli bir meyvedir. Yapılan bir klinik teste 3 hafta boyunca tüketen kişilerin lenfositlerinde meydana gelen DNA zararlarının en aza indiği görülmüştür.

Üst solunun yolu hastalıklarını önlediği gibi hastaların kivi tüketiminde bulunmaları ile iyileşme süreçlerinin kısaldığı tespit edilmiştir. Astım ve bronşit tedavisinde ciddi etkili olduğu ispatlanmıştır. Kılcal damarların kendini yenilemesine katkı sağlamaktadır. Kivi kanı inceltici etkisi ile kanda yer alan yüksek yağ oranını düşürerek kan basıncını düzenler.

Kivinin Zararları

Aşırı kivi tüketimi alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: