Kudret Narının Faydaları Google

kudret-nari

Kudret Narının Faydaları Nelerdir

Türkiye dahilinde de, genellikle Yalova ve Bursa civarlarında yetiştiriciliği yapılmakta olan, yıllık ve tırmanıcı bitkiler grubunda yer alan kudret narı, bitkiyle ilgili bilginin artmasına dayalı olarak tüketim oranı da günden güne yükselmektedir.

Kudret narı faydaları olarak ele alınması suretiyle, mide ve bağırsak sistemine ait çoğu rahatsızlık ve hastalıkla etkili olduğu ve tedavilere yardımcı olarak kullanabileceği uzmanlar tarafından doğrulanması Kudret narının özellikleri arasındadır.

Kudret Narının Faydaları;

Yüksek oranlarda E vitamini içeriğine sahip olması ve kaliteli protein ihtiva etmesi ile hücre yenilemesini desteklediği için göze çarpan kudret narı, kudret narının faydaları arasında başı çekmektedir. Cilt ve hücre yenilenmesine katkı sağlayan bu özelliği ile yaraların ve izlerin daha kolay geçmesini sağlamakta ve cildi güzelleştirmektedir.

Yara ve iltihap gibi durumları kontrol altına alarak iyileşmeye yardımcı olan kudret narı, bağırsak tembelliğini de büyük ölçüde gidermekte ve tedaviye yardımcı olmaktadır.

Kudret Narı Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Taze meyvesinin bal ile karıştırılmak suretiyle tüketilmesi ile bu yararlar vücuda alınmaktadır. Şeker hastalığı problemi olanlar ve kan şekeri yüksek çıkan kişilerin, bal ile karıştırmak yerine aynı karışımı zeytinyağı ile sağlaması da mümkün gözükmektedir.

Kudret Narı Çayı; Kudret narı faydaları kapsamında yararlanmak için kudret narı çayı da kullanılmakta ve bitkinin yaprakları kurutulmak sureti ile çay yapılması şeklinde de tüketilmektedir. İki yemek kaşığı kurutulmuş yaprağı, 10 dakika çerçevesinde demleyerek hazırlanan çay içilerek, kudret narı çayının faydaları vücuda sağlanmasıdır. Ekşi bir tadı olan çay, bal ile tatlandırarak içimi kolay hale getirilmektedir.

Kudret Narının Zararları;

Bilinen zararları arasında özellikle hamile kadınların tüketmesi konusunda uyarılar yapılmakta ve uzmanlar düşük yapabilecekleri konusunda ikaz etmektedir. Çocuklar tarafından tüketilmesi sakıncalı olmakta ve zehirlenmeye yol açma ihtimali bulunduğu için önerilmemektedir. Çayının fazla kullanımı da; ishal, baş ağrısı, mide ağrısı gibi durumlara yol açmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: