Kulak iltihabı Bitkisel Nasıl Geçer Google

kulak iltihabı

Kulak İltihabı Nedenleri;

Kulak iltihabının daha çok çocuklarda olmak üzere yetişkinlerde de rastlanan bir rahatsızlıktır. Şiddetli ağrıya ve tedavi edilmezse işitme kaybına neden olacak bazı komplikasyonlara neden olabildiğinden, genellikle antibiyotikli kulak damlaları ve ağızdan alınan antibiyotikli ilaçlara desteklenerek tedavi etme yoluna gidilmektedir.

Ancak antibiyotiklerin de insan sağlığına olan etkileri düşünülecek olursa, ani bir kulak ağrısı baş gösterdiğinde ya da çevrede ilaca ulaşılabilecek imkânlar yoksa kulak iltihabına bitkisel çözüm arayabilirsiniz.

Kulak İltihabı Bitkisel Tedavi Yöntemleri;

Kulaktaki iltihaplanması için bilinen yöntemlerden biri kulağa sıcak uygulamaktır. Sıcak buharla veya herhangi bir ısı kaynağıyla ısıtılmış bir havlu ile kulağa kompres yapılır. Kulak iltihabına bitkisel çözüm bulmak için evdeki malzemelerden yararlanabilirsiniz.

Bir yöntem de, eğer kulak zarında delik yoksa ağrıyan kulağa ılık zeytinyağ damlatmaktır. Zeytinyağını nasıl ılıtırız derseniz; küçük bir kaseye koyacağınız bir kaşık zeytinyağını benmari usulü ile ılıtabilirsiniz. 3 damla çay ağacı yağını; 2 yemek kaşığı zeytinyağ ve bir çay kaşığı elma sirkesiyle karıştırarak kullanabilirsiniz. Baş yan yatırılır, birkaç damla karışımdan damlatılır, 5 dakika kadar bekletilir, sonra baş diğer yana yatırılarak yağın kulaktan çıkması sağlanır.

Kulak İltihabına Ne iyi Gelir?

Kulak iltihabına bitkisel çözüm olarak birkaç yöntem daha kullanılır. Sarımsak veya soğan suyu damlatmak da bu yöntemlerin arasında yer alır. Sarımsak doğal bir antioksidan olduğu gibi aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Birkaç diş sarımsağı ezerek suyunu çıkartıp ağrıyan kulağa birkaç damla damlatabilirsiniz.

Eczanelerden ya da aktarlardan alabileceğiniz sarımsak yağını da bir miktar, kulağı yakmayacak kadar ısıtıp birkaç damla şeklinde kullanabilirsiniz. Soğan suyunun da kulak enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir. Soğanı sıkıp suyundan bir damla kulağa damlatabilirsiniz. Sonuç olarak kulak iltihabı oldukça ciddi bir rahatsızlıktır, belirtiler azalmazsa en kısa sürede bir doktora görünmekte fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: