kür nedir ve hangi bitkilerle yapılır Google

fitoterapi

kür nedir ve hangi bitkilerle yapılır, kürler hakkında bilgi

Günümüzde en çok uygulanan tedavi türlerinden olan kürler hakkında biraz araştırma yaptım. Yaptığım araştırmada kür ne demek tam anlamıyla açıklayan bir bilgi bulamadım. Ancak uzmanların önerdiği, doktorların tavsiye ettiği kürler ile ilgili okuduğum yazı ve makalelerin tümünde temel amacın kaybedilen sağlığın yeniden kazanılması olduğunu fark ettim. Yaptığım araştırmalar sonucu elde ettiğim bilgiler ışığında sizlere kür nedir? Nerelerde kullanılır? Nasıl faydaları vardır? Ne tür kürler uygulanabilir açıklamaya çalışacağım.

Kür Nedir : Kişilerin gerek bakım, gerek güzellik, gerekse sağlık için çoğu zaman uzmanlar tarafından hazırlanmış olan, içeriğinde bitkisel ve inorganik maddelerin bulunduğu karışımlarla uygulanan tedavi yöntemlerine kür denir. Kürler günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak uygulanabilir. Hazırlanan kürler kişiden kişiye farklı faydalar sağlasalar da insanlar kür tedavilerine devam etmektedirler. Bitkisel ve inorganik kür çeşitleri bulunmaktadır. Bitkisel kür tedavilerinde kürün içerikleri tamamen bitkisel içeriklerden meydana gelmektedir. İnorganik kür tedavilerinde ise ilaç, merhem, krem gibi ürünler bitkisel ürünlerle karıştırılıp kullanılmaktadır.

Bitkisel kür nedir : Bitkilerdeki biyolojik gücü, bitkiyi doğru seçerek, doğru şekilde hazırlayarak ve de doğru uygulayarak sağlıklı bir yaşam için hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici adımı atmak mümkündür. İçtiğiniz bitki doğru dahi olsa, yanlış hazırlanır ve yanlış uygulanırsa başarılı bir sonuç elde etmek pek mümkün değildir. Seçtiğiniz bitki doğru ve hazırlanış şekli de doğru olsa bile, eğer yanlış tüketiliyor ise, başarılı bir sonuç almak yine de tam olarak mümkün olmaz. Başarılı bir sonuca götürecek olan doğru seçim, doğru hazırlama ve doğru uygulama ile mümkündür. Doğru bitkinin seçilmesi, hazırlanması ve uygulanması kurallara bağlıdır. Bu kurallara uyularak tüketilmesine bitkisel kür denilmektedir.

Örnek Bitkisel Kür

Selülit için : Selüliti oluşturan nedenlerin başında östrojen, doğum kontrol hapı, gebelik, sigara, hormonal bozukluklar, beslenmede doymuş yağ miktarının fazlalığı ve lenf sisteminin yetersizliği bulunuyor. Selülitten kurtulmak için bir çok yönteme rastlamak mümkün. Bizim tercihimiz ise daha doğal ve daha kolay olan yöntemler..

Malzemeler: rezene, anason, biberiye.

Hazırlanışı: cildinizde oluşan portakal kabuğu görünümü artık canınıza tak mı etti? Öyleyse çok kolay hazırlanan bir karışımla sonunda selülitlere elveda diyebilirsiniz. Bunun için sabahları 1 litre suya 1 tatlı kaşığı rezene, bir tatlı kaşığı anason ve 1 tatlı kaşığı biberiye atin. Bu karışımı kısık ateşte 5 dakika kadar kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Soğuyan karışımı gün boyunca bol limonla tüketin. Selülitlerinizin yok olduğunu ya da en azından gözle görünmeyecek kadar azaldığına şahit olacaksınız.

Örnek İnorganik Kürler

Çatlayan Ayak Topukları İçin
Malzemeler: vazelin, gripin.
Hazırlanışı : bir kutu vazelinin içine 2 adet gripin’in içindeki tozu katıp karıştırın. Yatmadan önce ayaklarınıza iyice surun. Çorabınızı giyip yatın. Sonuç mükemmel.

Pürüzsüz Cilt İçin Dinlendirici Banyo
Malzemeler: taze nane, tuz.
Hazırlanışı : yarım litre suyu kaynatın ve içine on adet taze nane yaprağını atıp on dakika dinlendirin. Ardından bu suyu süzerek ılık suyla dolu küvetin içine bir fincan tuzla beraber dökün.
Ne işe yarıyor: Nane rahatlatıcı, dinlendirici ve sakinleştirici etkisi kuvvetli olan bir bitki. Tuz ise peeling yapma özelliğiyle cildinizi ölü deri ve hücrelerden arındırır.
Ne zaman kullanmalı : Haftada bir kez ya da ihtiyaç hissettiğiniz an kullanılabilir.

Kuru Ciltlere Süt Banyosu
Malzemeler: süt, tuz, bal.
Hazırlanışı: Boş bir plastik su şişesinin içinde bir litre süt, bir fincan tuz ve yarım fincan balı çalkalayarak karıştırın. Ve bu köpükle vücudunuzu ovun, sonra durulayın.
Ne işe yarıyor : Süt banyosu derinlemesine temizler ama epidermisin hassasiyetine zarar vermediği için cildi kurutmaz. Tuz ölü derinin atılmasına yardımcı olur.
Ne zaman kullanmalı : Haftada bir kez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: