Kuru Üzümün Faydaları Google

kuru üzüm

Kuru Üzümün Özellikleri;

Kuru üzüm, taze üzümün potasyum ve karbonat ile yıkanıp zeytinyağı ile sarartılıp kurutulmasıyla elde edilmiştir. İçeriğindeki A vitamini, B1 vitamini, kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir gibi mineraller ile kuru üzümün faydaları oldukça fazla olduğu gibi yüksek kalori içerdiği için de tüketiminde dikkat edilmelidir.

Demir bakımından kuru üzüm diğer kurutulmuş meyvelere oranla daha zengindir. Yaklaşık olarak 50 adedi ile günlük demir ihtiyacınızın yaklaşık %3 ünü karşılayabilirsiniz. Kuru üzümün bir diğer faydası işe lifli bir gıda olmasıdır.

Kuru Üzümün Faydaları;

Kuru üzümün faydaları arasında öncelikle antioksidan etkisine sahip olduğu için hücrelerdeki oksijen kaynaklı zararları önleyici yapısı vardır ancak taze üzümdeki bu etkinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Kuru üzümün sahip olduğu boron minerali sayesinde besinlerden alınan kalsiyumun daha hızlı emilmesine yardımcı olmaktadır.

Kuru üzümün göz sağlığına da olumlu etkileri bulunmaktadır. 50 yaş üzerindeki kişilerde görülen ve sarı nokta hastalığı olarak bilinen rahatsızlığın riskinin yapılan araştırmalar sorucunda kuru üzüm tüketimi ile azaltılabileceği gözlenmiştir. Ayrıca vücuttaki sert tümörleri yok ettiği, sarılık rahatsızlığına faydalı olduğu, hafızayı güçlendirdiği, bronşite ve mideye iyi geldiği bilinen faydalı özelliklerindendir.

Sağlıklı olan bir sindirim sisteminin işlevselliğini devam ettirebilmesi için lifli gıdalara ihtiyacı vardır. Ancak artık et ağırlıklı bir beslenme şeklimiz olduğu için gereken lif ihtiyacını karşılayamayabiliyoruz. Her ne kadar kuru üzüm tek başına tüm bu lif ihtiyacını karşılayamasa da diğer faydalarından yararlanırken lifli gıda olması sayesinde lif ihtiyacımızın belli bir kısmını da karşılamış olacaktır.

Kuru Üzümün Zararları;

Kuru üzümün faydaları oldukça fazladır ancak tüketilirken dikkat edilmelidir çünkü kuru üzüm kalori olarak yüksek değere sahiptir. 1 avuç kuru üzümde yaklaşık olarak 80 kalori bulunmaktadır ki bu nedenle günlük kalori ihtiyacınızı aşmamanız adına aldığınız kalori miktarını kontrol ederken dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: