Lavanta Çiçeğinin Faydaları Google

lavanta

Lavanta Çiçeğinin Özellikleri;

Çok uzun yıllardan beri sıklıkla kullanılmakta olan, çalı görünümünde bitkiler kategorisinde yer alarak harika kokusu ile insana huzur veren lavanta, lavantanın çiçeğinin faydaları olarak bakıldığında, pek çok derde deva olmaktadır. Ayrıca kurutularak lavanta çiçeği kurusu kullanılır. Özellikle kozmetik sanayi çerçevesinde görülme sıklığı artan, bunun dışında parfümlere esans olarak da eklenen lavanta çiçeği, pek çok yerde kullanılmaktadır.

Lavanta Çiçeğinin Faydaları;

Bilinen en önemli yararları arasında gelen, sinir sistemini olumlu yönde etkilemesi ile göze çarpan lavanta çayı, uykusuzluk problemine çare olarak tercih edilmektedir. Uykuyu düzenleyen ve bireyin rahat uyumasını sağlamaya yardımcı olan lavanta çayı ile sinirler düzeltilmektedir. İdrar söktürücü özelliği ile göze çarpmasının yanı sıra, sindirim problemi olan kişilere de deva sağlamaktadır.

Lavanta Çayı;

Lavanta çiçeğinin faydaları kapsamında yararlanmak isteyen kişiler, Lavanta çayını tercih etmektedir. Bir tatlı kaşığı lavantanın, yaklaşık olarak bir su bardağı su ile 10 dakika boyunca demlenmesi gerekmektedir. Süzüldükten sonra içime hazır gelen lavanta çayı, pek çok faydası ile kullanım oranını günden güne arttırmaktadır. Hem çay olarak içilmek hem de harici olarak sürülmek ya da masaj yapılmak sureti ile kullanımına değinen uzmanlar, huzur veren ve rahatlatan bir yapısı olduğu kanaatine varmaktadır.

Lavanta Çiçeği Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Lavanta çayı sadece içilerek değil, bazıları tarafından bu çayın saç diplerine sürülmesi sureti ile kullanımı da görülmektedir. Saç diplerini ve köklerini güçlendirerek, lavanta çiçeğinin faydaları bu şekilde harici olarak da kanıtlanmaktadır.

Lavanta Çiçeğinin Zararları;

Bazı insanlar için alerjik tepkimeler görülmekle birlikte, kullanımından önce şüpheler varsa uzmana danışılması uygun görünmektedir. Bulantı durumu, kusma ve mide ağrısı gibi durumlara, çay içildikten sonra rastlanıyor ise, kullanımına ara verilmesi ya da tamamen bırakılması gerekmektedir. Kimi zaman çay içenler genelinde, kabızlık ve baş ağrısı gibi sorunlarla da karşılaşılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: