Limonun Faydaları Google

limon

Limonun Özellikleri;

Yıl boyu ayakta kalan ve kışın bile yaprak dökmemesi ile göze çarpan limon, küçük bir ağaç ve bu ağaç kapsamında yetişen meyvelerden oluşmakta ve sağlık açısında çok çeşitli faydalar sağlamaktadır. Limonun faydaları içeriğinde bulunan ve ihtiva ettiği bileşenlerden meydana gelmektedir. A ve C vitaminlerinin beraberinde yüksek oranda potasyum da içermekte olan limon, sayısız faydaları ile her alanda kullanılmaktadır.

Limonun Faydaları;

C vitamini yüksek oranda ihtiva etmek olan limonun faydaları, bağışıklık sistemini desteklemesi ve güçlendirmesi ile doğru orantılı olarak artmakta ve tüketim oranını yükseltmektedir. Bir limon yemenin ya da suyunu sıkıp içmenin bile, günlük C vitamini alımının yarısını vücuda sağlaması ile göz dolduran bu meyve, gerek salatalar gerekse yemekler genelinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Karaciğer ve bağırsaklar gibi organları temizlemesinin haricinde, grip salgını zamanlarında tüketilerek, bu hastalığı atlatmayı kolay bir hale getirmekte ve vücudu dirençli kılmaktadır. Ağız genelindeki bakteri birikimini önleyerek temizlik sağlayan limon, bu açıdan da yenilmesi gereken gıdalar arasında başı çekmektedir.

Limon Nerde ve Nasıl Kullanılır?

Antibakteriyel ve antioksidan özellikleri çerçevesinde sıklıkla tercih edilen limon, sadece yenilerek değil, harici kullanılarak da faydalar getirmektedir. Evde hazırlanmakta olan doğal cilt maskeleri içeriklerine de girmekte olan limon, özellikle ölü hücrelerin temizlenmesi ve cilde doğal parlaklığını geri kazandırması ile tercih edilmektedir.

Limonun Çayı;

Limonun faydaları saymakla bitmediği gibi, kendisini yemek, limon kabuğu ya da limon suyu suyu kullanmak dışında, çayı yapılarak da içilmektedir. Bir bardak suya, yarım limon suyu ekleyerek elde edeceğiniz çay ya da günlük içtiğiniz çaya limon suyu ekleyerek hazırlayacağınız karışım ile limon faydalarından yararlanmak mümkün olmaktadır.

Limonun Zararları;

Çok ve büyük oranlarda tüketilmesine karşı olan uzmanlar, kabızlık, sinir sistemi bozuklukları ve ülser gibi hastalıklara daveti çıkarması ihtimalini de göz önüne alarak uyarılarda bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: