Mango Meyvesi Faydaları Google

mango

Mango Meyvesinin Özellikleri;

Anacardiacea familyasından mangifera türüne ait tropik bir meyve olan Mango ağacı meyvesi olan mangonun Ana vatanı Hindistandır. Buradan Güney Asya, Afrika ve Güney Amerika ya yayılmıştır. Tropikal iklim kuşak meyvesi olan mangoya meyvelerin kraliçesi denir. Dışı elma kırmızı olan meyvenin içi sarı, hoş, keskin kokulu ve çok tatlıdır.

Bütün tropikal meyveler gibi 30 santigrat derecenin altında sıcaklıklarda meyve vermez. C vitamini deposu olan mango, Provitamin A ve B grubu ile Provitamin E grubunun tamamını içerir. Mango Portekizce manga kelimesinin Malayca karşılığı olan manna dan gelmektedir. Ağaç 35-40 metre boyuna ulaşabilir. Yapraklar sürekli yeşil 15-35 santim boyunda ve 6-15 santim genişliğinde, yeşil renklidir.

Mango Meyvesi Faydaları;

Bu meyve mangonun içerdiği vitamin kompleksleri ile sinir, cilt ve saçlar için çok faydalıdır. İçerdiği E vitamin ile cildin yenilenmesine katkı sağlar. Potasyum ve Demir Böbreklerin temizlenmesi görevini üstlenirler. C vitamini anti oksidan olduğundan vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı koruyucu etki yapar. Kan akışını düzenleyen etkisi ile kalp damar hastalıklarına engel olur.

İçerdiği tartarik asit, malik asit ve az miktardaki sitrik asit vücutta alkali kaynakları birikimleri önler. Mango yağı ve suyu dış deriyi güneş yağından koruduğu gibi besleyici özelliğe de sahiptir. Sıcak kül üzerinde pişirilen mango şeker ile karıştırılıp yendiğinde sıcak çarpmalarını engeller. Bunun Mango meyvesinin faydaları arasında ter, su, demir kaybını önlemede sayılabilir.

Mango Meyvesi Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Mango çekirdeğinin en yakın noktadan boyuna kesilir. Çekirdeği çıkarılıp kabuğu soyulduktan sonra tüketmek istediğiniz şekle göre temizlenir. Taze Mango meyvesi meyve salatası, meyve suyu, pasta süslemesi, yemeklere aroma ve tat katmak üzere, dondurma üreticiliği ve sos yapımında kullanılır. Mango özellikle olgun iken saklama ömrü en fazla 3-5 gün olan bir meyvedir. O sebepten genellikle yaş alınıp sepette olgunlaşması beklenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: