Mantarın Zararları Nelerdir Google

mantar

Ülkemizde de sıklıkla rastlanan ve tüketimi genele yayıldığında oldukça artan mantarlar, mantar çeşitleri ve zararları olarak araştırıldığında bazı verilere ulaşılmaktadır. Yenebilen mantarlar ve zehirli mantarlar olarak ikiye ayrılması gereken mantarlar, çok dikkatli seçilmekte ve buna göre sınıflandırılmaktadır.

Renk, koku ve tat gibi özellikler dahilinde asla ayırt edilemeyen mantar türleri, zehir olup olmadıkları kimi zaman sadece mantar bilimciler tarafından doğrulanmaktadır.

Uzmanların mantar çeşitleri ve zararları kapsamında yaptıkları araştırmalar, bugün itibari ile yaklaşık olarak 40 mantar türü ve çeşidini gözler önüne sermektedir. Kültür mantarları olarak geçen ve yenebilen mantar olarak ticareti yapılmak sureti ile marketlerde de satışa sunulan mantarlar, yemeklerde kullanılmaktadır.

Kuzu mantarı, öküz mantarı, kanlıca mantarları, bal mantarı ve daha birçok isim altında sınıflandırılan yenebilen mantarlar bulunmaktadır. Bunlar Türkiye genelinde bulunan ve yenebilen mantar türleri arasında başta gelmektedir ve daha birçok isim altında da ön plana çıkmaktadır. Kültür mantarları dışındaki mantarların asla yenilmemesi gerektiği gerek uzmanlar gerekse mantar bilimciler tarafında uyarılmaktadır.

Mantarın Zararları;

Mantar çeşitleri ve zararları konusunda bilgili olan mantar bilimciler, hangilerinin yenip hangilerinin yenilmeyeceği konusunda, mantar toplayanlara yardımcı olmaktadır. Yapısında ve içeriğinde zehirli maddeleri ihtiva eden zehirli mantar grupları, sıklıkla yenilenlere karıştırılarak tüketilmekte ve zararı ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Kokuları ya da renkleri ile ayrım yapılamayan mantar grupları, sadece onay verilen ve bilinen grupların tüketilmesi ve yenilmesi ile bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Ciddi boyutlarda zehirlenmelere, bazen ölümlere bile neden olabilecek mantarlar bulunmakta ve bunlara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Doğada bulunan her mantarın yenmeyeceği ve tüketim dahilinde ticaretinin yapılmayacağını belirten uzmanlar, mantar çeşitlerinin araştırılması ve sadece yenebilen mantarların marketler çerçevesinde satışa sunulması yönünde dikkatli adımlar atmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: