Marulun Faydaları Google

marul

Marulun Özellikleri;

Papatyagiller familyasından gelmekte olan, yıllık ya da yarım yıllık olarak nitelendirilen, geniş yapraklı bir sebze olarak bilinen marul yaprağı, sağlığa sağladığı katkılar ve faydaları ile bilinmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır. Salataların vazgeçilmezi haline gelen marul, ülkemizde çok sık tercih edilmekte olan sebzeler arasında başı çekmektedir. Genelde çiğ olarak tüketimi gerçekleşen marul, marulun faydaları olarak, A ve C vitamin grubu ile yarar sağlamaktadır.

Marulun Faydaları;

Potasyum ve magnezyum açısında zengin olan ve daha birçok mineral ile B vitaminlerini de bünyesinde bulunduran marul, marulun faydaları açısından büyük önem taşımaktadır. Günlük olarak tüketilen az miktar marul, hücrelerin ihtiyaç duyduğu A vitamin grubunu yüzde yüz olarak sağlamaktadır.

Bu durum ile cilt, canlı kalmaya devam etmekte ve sağlık görünmektedir. E vitamini içermesi ile cilt yenilemeye de katkıda bulunan marul, güneşin zararlı ışınlarından korunmak adına cildin savunma mekanizmasını da harekete geçirmektedir.

İdrar söktürme özelliği ile de ön plana çıkmakta olan marul, bu durum neticesinde çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Marulun ihtiva ettiği içeriğin %20 bölümü proteinlerden meydana geldiği için, bu durum gerekli vücut reaksiyonlarının sağlanmasında önemli rol oynamaktadır.

Marul Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Kilo vermeye yardımcı olması ile diyetisyenlerin hastalarına önerdiği marul bitkisi, marulun faydaları açısından bilinen gerçekler arasında gelmektedir. Toksinleri vücuttan uzaklaştırması ve idrar yollarının mekanik temizlenmesine katkıda bulunması ile de kullanımı git gide artmakta ve sofralarda tercih edilme oranı yükselmektedir. Prostat büyümesi ve ciddi idrar sorunu olan bireylerin, marul tüketimi öncesi mutlaka uzmana danışmaları gerekmektedir.

Marulun Zararları

Bazı marul çeşitlerinin, uzmanlar tarafından yapılan kapsamlı gıda araştırmaları neticesinde, alerjilere neden olabileceği kanıtlanmaktadır. Yüksek oranda kullanılmaması sureti ile uyarılarda bulunulan marul, düzenli tüketimi desteklenerek sağlık açısından gözde bir sebze olmaya devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: