Mersin Otunun Faydaları Google

mersin otu

Mersin Otu Sağlıktaki Faydaları

Mersin Otunun Özellikleri; Mersin otu, yaban mersini meyvesinin yetiştiği ağaç türü bitkinin adıdır aslında. Bu bitkinin yapraklarından ve çiçeklerinden ayrıca da meyvesinden faydalanılmaktadır. Mersin otunun faydaları yaprakları yaş iken toplanıp kaynatıldıktan sonra soğutulduğunda harici olarak vücudunuzda ağrıyan bölgelere sürdüğünüzde ağrı kesici etkisini göstermektedir.

Mersin Otunun Faydaları?

Bronşit, nezle, mesane iltihabı, mide ağrısı, egzama gibi birçok hastalığa olumlu etkileri olan mersin otu ve meyvesinin önemini unutmamak gerekmektedir. Mevsiminde hasat edilen mersin otu gölge bir alanda tam olarak kurutulmalı ve bu kurutulmuş ot gerektiğinde kullanılmak üzere saklanmalıdır.

1 tatlı kaşığı kuru mersin otunun üzerine 4 bardak sıcak su döküp 15-20 dakika demledikten sonra mersin otu çayı günde 2 kez içmek sayılan birçok hastalığa iyi gelecektir. Mersin meyvesinden şurup yapılıp içilmesi halinde ise görme kusurları üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Mersin Otu Nasıl Kullanılır?

Yaraların kapanması için de mersin otunun yaprakları kullanılabilmektedir. mersin otu yaprağı önce kavrulmalı sonra dövülerek toz haline getirilmeli ve yaraların üzerine serpilerek kullanılmalıdır.

Mersin otunun yaprağı kaynatılıp soğutulduktan sonra bu su temiz bir şişede muhafaza edilmelidir. Kan şekerinizin yükseldiği durumlarda bu sudan içerek şekerinizi düşürebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: