Meşe Yaprağının Faydaları Google

meşe yaprağı

Meşe Ağacı Yaprağının Özellikleri;

Meşe kayıngillerin 400 türünden yaz kış yeşil ve meşe yaprağını dökmeyen dayanıklı bir ağaç türüdür. Ana vatanı başta Anadolu olmak üzere Irak, İran, Suriye, Lübnan, Afganistan, Pakistan ve Yunanistan dır. 20-25 metre boy veren meşe ağacının gövdesi 2-2,5 metre dir.

Bazı çalı benzeri türleri 3-5 metre boyundadır. Meşe Ağacı Meyvesine Palamut denir. Tanen bakımından zengin olan Palamut’ un sıcak elde edilen şırası boya sanayinde ve sepicilikte kullanılır.

Meşe tohumu na pelit denir ve kestaneyi andırır. Antik yunanda kutsal kabul edilen ağacın yapraklarının çıkardığı sesten kahinler bilgi alır ve bildirilerdi. Eski Roma da Jüpiteri’ in ağacı idi. Meşe ağacının Türkiye de 30 dan fazla türü vardır.

Saplı meşe, Doğu Karadeniz meşesi, Sapsız eşe, Saçlı meşe, Istranca meşesi, İspir meşesi, Macar meşesi, Kasnak meşesi, Mazı meşesi, Türlü meşe, Anadolu meşe palamudu, İran palamut meşesi, Lübnan meşesi, Pırnal meşe, Boz pırnal, Kermes meşesi, Yalancı tüylü meşe ülkemizdeki Meşe ağacı türleri olarak göze çarpmaktadır.

Meşe Ağacı Yaprağının Faydaları;

Bir ağaç türü olarak yaprağı da şifa olan Meşe yaprağının faydaları, kaynatılıp durulduktan sonra içildiğinde ishali keser. Her gün iki kaşık içilmeye devam edilir ise vücudu zihinde tutar. Mide gazını alır. Grip gibi enfektif hastalıklardan diş eti ve diş ağrısı çekenler su ile sirke ile kaynattıktan sonra gargara yaptığınızda kanamayı ve ağrıyı keser.

Meşe Ağacı Yaprağı Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Meşe yaprağı ilkbaharda usare salgılar. Bu usare toplanıp yutulursa müshil etkisi verir. Ayrıca tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Bazı meşe türleri gövde ve dallarda mazı yapar bu mazı yara tedavisinde, kanı durdurmakta ve antiseptik olarak yara tedavilerinde krem gibi harici olarak kullanılır. Ayrıca günlük 250 mili litre suya 0,2 gr konularak siyatik tedavisinde yüzeyden ovalayarak uygulama şeklinde kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: