Meyan Kökünün Faydaları Google

meyan kökü

Meyan Kökünün Özellikleri;

Sulak ve nemli yerlerde yetişen meyan kökü ortalama 100-150 cm boylarına kadar uzamaktadır. Meyan kökünün yaprakları eliptik şekilde olup üst kısımları koyu yeşil, alt kısımları ise grimsi ve tüylü olmaktadır. Çiçeklerinin renkleri ise leylakinin tonlarındadır. Meyan kökünün faydaları dünyaca bilinmektedir ve bu bitkinin içeriğinde birçok yararlı madde bulunduğu için dünyanın birçok bölgesinde şifa niyetiyle tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Meyan Kökünün Faydaları?

Meyan kökünün faydalarından bahsedecek olursak eğer öncelikli olarak bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi oldukça fazladır. Ses kısılmasına, öksürüğe iyi gelmektedir ve ayrıca günde 3 kez 1 gram meyan kökü tozu yutulduğunda balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır.

Meyan kökü ağrı azaltıcı olarak da zaman zaman kullanılmaktadır. Günde 20-25 gram çiğneyerek kullanıldığında ülsere ve diğer mide rahatsızlıklarına iyi gelebilir. Meyan kökünün faydaları saymakla bitmez. Tüm bunların dışında siroza, sivilce gibi cilt problemlerine ve tansiyona da iyi gelmektedir. Ayrıca ağız içi yaralarını da gargara yaparak iyileştirilebilir. Ayrıca hormonal dengesizliklere şifa olarak kullanılan meyan kökü grip, nezle gibi kış hastalıklarına da bire birdir.

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır?

Meyan kökü ayrıca çayı ve şerbeti yapılan faydalı bir bitkidir. Özellikle Şanlıurfa’da meyan kökü çok meşhurdur. Sıcaktan bunalan vatandaşların meyan kökü şerbetini günde en az 1-2 bardak tükettikleri bilinmektedir. Meyan kökü çayının tarifini verecek olursak; 3 tatlı kaşığı meyan kökü 3 bardak suya karıştırılarak yarım saat kadar kaynatılır. Daha sonra soğutulmaya bırakılarak tüketilir.

Meyan Kökünün Zararları;

Meyan kökünün faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Fazla tüketilmesi durumunda eklemlerde ödeme neden olur. Ayrıca vücutta su birikmesinden kaynaklı böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir. Kansızlık rahatsızlığına ve yüksek tansiyon hastalığına sahip kişilerin ve ayrıca gebelik ve emzirme dönemindeki bayanların da kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: