mısırın faydaları Google

misir

süt mısır haşlanmış mısırın faydaları

Mısır, Buğdaygiller familyasından; 180 – 200 cm boyunda, dik ve yüksek gövdeli, geniş şerit yapraklı, bir yıllık bir bitkidir. Kökü kalın ve saçaklıdır. Yaprakları şerit gibi, uzun, paralel damarlı, sert ve sivri uçlu, sapsız, kenarları, dalgalıdır. İki çeşit çiçeği vardır. Meyvesi, koçanı üzerinde sıkışık şekilde dizilidir. Rengi açık veya koyu sarı; esmer veya kırmızımtırak renklidir.

mısır besin değerleri : B1 vitamini, patotonik asit B5 vitamini, folat, niasin B3 Vitamin ve C vitaminini de bol miktarda içermektedir Mısır ayrıca diyetsel liflerin, fosfor ve magnezyum minerallerinin iyi bir kaynağıdır.

Mısır püskülü içeriğinde glikoz, maltoz gibi şekerler, sabityağ, steroller, reçine ve çok miktarda potasyum tuzları vardır. İdrar söktürücü, idraryollarını temizleyici ve hararet verici olarak kullanılır.
Mısırözü yağı, mısır tanelerinden çıkarılır. İçeriğinde yağ asitleri, A vitamini, az miktarda steroller ve bol miktarda nişasta vardır. Mısırözü yağı damarsertliğini önler.

mısırın faydaları : Mısır bol lifli bir gıdadır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu lif ihtiyacının % 23′ünü karşılayabilir. Mısır B1 vitamini açısından zengin bir besindir. Bu özelliğiyle hafıza için çok faydalıdır. Mısır akciğer kanseri riskini azaltır. Stresi azaltır ve enerji verir. Kalp sağlığı için çok yararlıdır. Bağırsak ve karaciğer fonksiyonlarını düzenler. Böbrek fonksiyonlarını destekler. Sindirim sistemi için olumlu etkileri vardır. Mısırda bulunan lif kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardım eder. Mısır yüksek kolesterol seviyelerini düşürür. Kolon kanseri riskini azalttığı ispatlanmıştır. Kaşıntıyı azaltır. İshali tedavi eder.

mısır nasıl kullanılır : süt mısır taze olarak meyvesi haşlanmış mısırın veya közde mısır sevilen yenilen bir besindir. Bunun yanı sıra mısır püskülü kaynatılarak içildiğinde hastalıklara şifa olur. Mısır özü yağı sağlıklı ve besleyici bir bitki yağıdır.

mısırın zararları : Mısır çok faydalı bir besindir fakat hazmı biraz güçtür. Guatr olanların yememesi tavsiye edilir.

One Comment

  1. ÜMİT USLUCAN diyor ki:

    bende ibs hastalığı var ve haşlamış mısır yediğimde gerçekten çok faydasını görüyorum. yalnız yağsız bir şekilde yenmesini tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: