Mürver Çiçeğinin Faydaları Google

mürver çiçeği

Mürver Çiçeğinin Özellikleri;

Mürver çiçeğinin latince adı Sambucus nigra L olup Adoxaceae familyasından olan Mürver çiçeği çalı ve ağaççık tipinde otuzdan fazla türü olan bir bitkidir. Kuzey yarım kürede yaygın olmak ile birlikte hem kuzey hem güney yarım kürede yetişmektedir. Mürver yaprağının iki çiftli ve bir tekli olmak üzere beş parçalı her parça kendi içinde oval, parça kenarları hafif tırtıklı ve hafif kalkık, yeşil renkli ve kısa saplıdır.

Çiçekleri derin ve keskin kokulu, küçük, şemsiye veya salkım biçiminde açan, beyaz sarı ve pembe renklidir. Çiçekler olgunlaşmalarını tamamladığında 6-10 mili metre çapında canlı siyah renkli meyvelere dönüşür. Kara mürver de denilir. Mürver meyvesinin içinde 3-4 tane tohumu vardır. Meyve içi kırmızı renklidir.

Mürver Çiçeğinin Faydaları;

Mürver ağacı funda tipi toprakta daha iyi yetişir. Dikim yapıldıktan sonra özel bir bakım gerektirmez ve kendiliğinden yetişir. Çiçekleri Haziran ve Temmuz aylarında açar. Meyveleri Ağustos ve Eylül gibi toplanır. Meyveler toplandıktan sonra gölge bir alanda kurutulur.

Mürver ağacı çiçeğe döndüğünde de toplanırsa, Mürver çiçeği uçucu ve sabit yağ, yapışkan bitki sıvısı, kendine özgü reçinesi, tanen, şeker, samburgin, rutin denen alkolitler içerdiğinden kimya sektöründe kullanılır. Mürver bitkisinin meyvesinde şeker, meyve asitleri, Tanen C ve P vitaminleri, boya pigmentleri, uçucu yaplar vardır. Kabuk kısmında tanen, reçine, alkolit, valeriyen asidi bulunur. Meyvesi özü şarap renklendirmesinde kullanılır.

Mürver Çiçeği Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Şeker, yağ ve alkol içerdiğinden Mürver çiçeğinin faydaları arasında ilk akla gelen müshil etkisi yapmasıdır. Alkol içeriği etkili bir idrar sökücü olarak kullanılmasına olanak sağlar. Nezle, grip, soğuk algınlığı tedavisinde, balgam sökücü olarak göğsü yumuşatmak için kullanılır.

Mürver çayı; Kuru veya yaş çiçek yaprakları 1 bardak suya 2 tatlı kaşığı konarak 10 dakika kaynatılıp demlendiğinde ve her gün günde üç defa içildiğinde mürver çayının gribe, balgam atmaya ve idrar sökmeye yarar. Aynı dem soğutulup dış yara temizliğinde de kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: