Muşmulanın Faydaları Google

töngel

Muşmulanın Özellikleri;

Daha çok Karadeniz Bölgesinde görülen muşmulanın yerel halk arasında töngel veya döngel olarak bilinmektedir. Muşmula; beyaz ve pembe renklerde çiçek açan bir ağaç meyvesidir. Töngelin kışları yaprak döken ve eğri gövdeli bir ağaç meyvesi olan döngelin, muşmulanın faydaları oldukça fazladır. Kışın meyve veren muşmula meyvesinin Karadeniz Bölgesinde bir diğer adı da beşbıyık olarak bilinmektedir.

Muşmulanın Faydaları;

Muşmulanın faydaları sayılırken akla ilk gelen bağırsak hastalıklarına olan yararıdır. Özellikle c vitamini ve mineralleri açısından zengin olan muşmula meyvesi bu özelliğiyle bağırsakların ve böbreklerin daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. İshale, ince bağırsak iltihabına iyi gelir ve ayrıca böbrek kumu düşürülmesinde ve böbrek taşı düşürülmesinde yardımcı etkisi olduğu bilindiğinden dolayı bu tarz rahatsızlıklar yaşayan kişilere tavsiye edilmektedir.

Bağırsaklara ve böbreklere olan faydalarının yanı sıra kan dolaşımını düzenlediği ve sinirleri güçlendirdiği de bir gerçektir. Muşmula meyvesinin nasıl tüketileceği ile ilgili akla gelen sorulara yanıt olarak söyleyebiliriz ki muşmula meyvesi toplandıktan sonra sert bir tada sahiptir. Bu sebeple tadının yumuşaması için bir süre bekletilmektedir. Bu bekleme sonrasında tadı daha yumuşak ve leziz bir hal alır.

Bu sayede hem töngelin meyvesi olarak kendisi hem de töngel yaprağı ve töngel çekirdeği tüketilebilir. Muşmula meyvesinin çekirdeği idrar artırıcı etkiye sahiptir ve ayrıca yine bu yararlı meyvenin yapraklarının kaynattığınız zaman şeker hastalığına iyi geldiği belirtilmektedir.

Muşmula Nerede Ve Nasıl Kullanılır?

Etli bir yapısı olan ve beş bölmeden oluşan muşmulanın faydaları arasında ayrıca mideye olan yararı ve gaz giderici faydaları da bilinmektedir. Ayrıca gut hastalığı olarak da bilinen nıkriste karşı iyileştirici özelliği de bulunmaktadır.

Muşmulanın Zararları

Muşmula meyvesinin özel olarak bilinen bir zararı bulunmamaktadır aksine insan sağlığı için gerçekten faydalı bir meyve olduğu belirtilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: