Muzun Faydaları Google

muz meyvesi

Muzun Özellikleri;

Tüm yıl boyunca bulunabilir özelliğe sahip olması ve besin değeri açısından benzer diğer meyvelere göre muz daha hesaplı olması muzu popüler kılan özellikleridir. Muz faydaları bizler için oldukça fazladır. Bu sebeple yıllardır büyükten küçüğe herkesin sevdiği meyveler arasındadır. Muzun faydaları insanlar tarafından uzun süredir bilinmektedir ve bu sebeple dünyanın birçok yerinde üretilmektedir ve hatta dünyanın en çok tüketilen meyvesi unvanına sahiptir.

Muzun Faydaları;

Muzun faydalarına değinecek olursak potasyum açısından zengin olan muz bu özelliğiyle kan basıncını düzenlemektedir. Yüksek tansiyonu düşürmesi, kalbin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı özelliği nedeniyle kalp ve damar hastalıklarından koruyucu takviye olarak önerilen bir meyvedir. Ayrıca kalorisi yüksek bir meyve olduğu için de başarılı bir enerji kaynağıdır.

Mide zarı üzerinde bulunan mukus tabakasını kalınlaştırıcı özelliği ve mide zarında bulunan hücrelerin üretimine yardımcı olma özelliği sayesinde mevcut ülserin daha da hasar görmesini engeller. Vücudumuzda önemli görevleri bulunan elektrolit içeriği sayesinde ishal gibi ya da spor yapılması gibi vücudun su kaybı yaşadığı durumlarda muzun tüketimi sayesinde bu elektrolit kaybını azaltabilirsiniz.

Muzun bu faydalarına ilaveten vücuttaki sindirimi kolaylaştıran bakterilerin sayısını artıran muz bu sayede besinlerde bulunan kalsiyumun emiliminin artırılmasını hızlandırır ve kemiklerin gelişimine de katkı sağlamış olur.

Ayrıca muz her ne kadar somut bir kanıtı olmasa da besin öğeleri ve vitamin açısından zengin olduğu için depresyon gibi duygusal rahatsızlıklara yardımcı olduğu düşünülmektedir. Belirttiğimiz gibi her ne kadar somut bir kanıtı olmasa da bu tarz rahatsızlıklar yaşayan kişilerin diyetlerine muzu dahil ettikleri bilinmektedir.

Muzun Zaraları;

Ancak muzun tüketimi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Muz potasyum ve şeker bakımından zengin bir meyvedir. Bu sebeple iyi bir enerji kaynağıdır ancak fazla tüketilmesi durumunda vücudun günlük ihtiyacı olan şeker veya potasyum ihtiyacı aşılabilir. Bu da bünyede ishal, halsizlik, bulantı gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: