nane çayının faydaları Google

nane-cayi

Nane Çayının Faydaları

Nane çayı zengin vitamin ve mineral bileşiminden dolayı angina ve hipertansiyon hastalarına iyi geliyor. Ayrıca nane çayı kullanımı kan dolaşımını hızlandırır ve yüksek ateşi düşürür. Nane bir çok şifalı özelliklere sahip olan bitkidir. Şifa kaynağı olarak nanenin sapı ve nane yaprağı kullanılmaktadır. Nane şifa amaçlı çiçek açmadan önce toplanmalıdır. Çiçek açmadan önce nane yapraklarında bol miktarda mentol adlı uçucu yağ bulunur.

Nanenin özellikleri

Nane latince adı Mentha piperita olup ballıbabagiller Lamiaceae ailesinden olan çok yıllı otsu bir bitkidir. Bu nane türü Su nanesi (Mentha aquatica) ve bahçe nanesi (yabani türler) türlerinin hibridizasyonu yolu ile meydana gelmişdir. Günümüzde nanenin bilinen yaklaşık 300 türü vardır. Nanenin, içi boş, yaklaşık bir metre yükseliği olan sapı vardır. Yumurta vari ve tırtıklı kenarlı yaprakları, odunsu kökleri vardır. nane yaprakları kendine özgün güzel kokuludur. Nane haziran ayından eylüle kadar açar. Nanenin ana vatanı Akdeniz Bölgesi, özellikle Anadolu ve Mısır olarak bilinmektedir.

Nane yaprağında bulunan mentol yağının ağrı kesici, antispazmodik ve antiseptik özellikleri vardır. Mide ve bağırsaklar hastalıklarında dahili olarak kullanılır. Nevralji, diş ağrısı, ya da antiseptik ve analjezik olarak , bronşit ve bronşektazi, solunum yollarının hastalıkları zamanı haricen kullanılır. Nane, sindirimi iyileştirir, mide bulantısını ortadan kaldırır, safra söktürür, astım ve gaz sorununa iyi gelir. Kardiyovasküler ve jinekolojik hastalıklar zamanı naneden hazırlanan bitkisel ilaçlar sakinleştirici fonksiyonunu yapar. Ağız boşluğunun çeşitli iltihaplı süreçlerinde dezenfekte amaçlı tüketilmeli. Nane soğuk algınlığı ve yüksek ateşle mücadele için tüketilir. Ayrıca nane çok iyi bir terletici vasıtadır.

nanenin içeriği

Nanede uçucu yağ (mentol), askorbik asit, ursolik ve oleanolik asit, tanen, karoten, eterler, gesperiin, betain; bakır, manganez ve stronsiyum bulunur.

Nane çayının faydaları

– Damar genişletici ve antispazmodik etkiye sahiptir
– Ateroskleroz hastalığına iyi gelir
– Kalp-damar hastalıklarında kullanıla bilir
– Mide-bağırsak rahatsızlıklarını giderir
– Sakinleştirici etkiye sahiptir
– Boğaz ağrılarını giderir
– Burun tıkanıklığını giderir
– kas ağrılarına iyi gelir

Nane çayı nasıl yapılır

Nane çayı tarifi Bir avuç kuru nane yaprağının üzerine 1 litre kaynar su koyun. 15-20 dakika sonra çay demlenir. demleme işi bittikten sonra süzün, çayımız bu şekilde hazırlanır ve nane çayı günde ne kadar içilmeli gün içinde çay bardağı ile küçük porsiyonlarla içilir. İsteğe göre, nane limon, bal veya şeker ilave edebilirsiniz.

Nane çayının zararları

Nane çayını hamileler, alerjisi olanlara doktor tavsiyesi olmadan nane çayı tüketmeleri tavsiye edilmez. Ayrıca Erkeklerde cinsel güçsüzlük oluşturur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: