Nane Limon Faydaları Google

nane-limon

Nane Limon Nedir? Faydaları? Nasıl Yapılır

Nane ve limon ikilisi halk arasında yaygın olarak bilinen, özellikle de kış mevsiminde tüketilen bir içecektir. Nane limonun isminin de getirdiği gibi nane, limon ve su kullanılarak yapılır. Yapılması sırasında genellikle kuru nane kullanılmaktadır ama taze nane kullanılması sonucu nane-limonun faydaları daha da artar. Bu faydalardan en önemlileri şu şekilde sıralanabilmektedir:

Nane limon karışımı çayı güç verici ve zihin acıcı bir etkiye sahiptir.

Nane Limon Faydaları;

Nane limon karşımı yüksek oranda C vitamini içermektedir ve bu sayede de soğuk algınlığına iyi, gelmektedir. Soğuk algınlığına karşı olan etkisi nane limon karışımının bilinen en önemli etkisidir. Kış aylarında kullanıldığında hastalıklardan korunmada çok etkilidir. Kış aylarında bu amaçla kullanıldığında nane limon karışımına 1 çay kaşığı bal da ilave edilebilmektedir.

Nane limon karışımı zayıflamak için kullanılabilir. Sindirime faydalıdır ve mideyi rahatlatır. Nane limon karışımı antiseptik özelliğe sahiptir. Cilt sağlığı ve güzelliğine iyi gelir. Nane limon zihinsel yorgunluğu almaktadır. Tüm bu özellikleri dikkate alındığında, nane limonun faydaları yaz ve kış aylarında gerekli durumlarda farklı ölçülerde kullanılması ile elde edilebilmektedir.

Nane Limon Nasıl Yapılır?

Nane limon elde etmek için bir cezvenin içine 2 tatlı kaşığı kuru nane ve 1 adet limonun yarısı kabuğuyla birlikte parçalar halinde atılır üzerlerine ilave edilen 1,5 su bardağı ile 3 ile 5 dakika arası kaynatılır. Bu karışım kaynadıktan sonra süzgeç yardımı ile süzülerek nane limon çayı şeklinde içilir.

Karışıma kuru nane yerine taze nane kullanılması durumunda 2 tatlı kaşığı kuru nanenin yerini 8 ile 12 yaprak arası taze nane alabilir. Bu sayede karışım daha keskin bir koku ve tada kavuşur ve nane-limonun faydaları da fazlalaşır. Nane limonun faydaları çok çeşitli alanlarda görülebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: