Nar Ekşisinin Faydaları Google

nar

Akdeniz Bölgesi de başta olmak üzere, Japonya’ya kadar, yabani olarak ve kendiliğinden yetişmekte olan nar; nar ekşisinin faydaları kapsamında yapılan araştırmalarla bu bitkinin ve meyvesinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne bir bir sermektedir.

C ve B vitaminler grubu açısından oldukça zengin olan nar ekşisi, bunların dışında yüksek oranda ihtiva ettiği potasyum ile de göze çarpmaktadır. Lezzeti açısından da sıklıkla tercih edilen nar ekşisi; güçlü bir antioksidan etkiye sahip olduğu için günlük diyet çerçevesinde tüketimine yer verilmektedir.

Nar Ekşisinin Faydaları;

Bağışıklık sistemini büyük ölçüde destekleyen ve güçlendirmek olan nar; nar ekşisinin faydaları açısından değerlendirilince, idrar söktürücü etkisiyle vücuttan toksin maddeleri de uzaklaştırmak sureti ile dışarı atmaktadır. Enfeksiyonlara ve grip salgınına karşı da vücut direnci arttırmak suretiyle koruma sağlayan bu bitki, Sadece bununla da kalmayıp, vücuda gerekli olan ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi de sağlamaktadır.

Ekşi nar ve ekşi nar pekmezi kusma ve mide bulantısını yok eder. Yemeklerden sonra her akşam tüketilir ise bağırsakları düzenlediğinden hazmı kolaylaştırır. Tansiyonu yüksek olanların tercih etme sebepleri arasında yer alırken, yüksek tansiyonu bir dengeye oturttuğu ve düzenlediği de bilinen gerçekler arasında yerini almaktadır.

Nar Ekşisi Nerelerde Ve Hangi Amaçla Kullanılır?

Yenmesi diğer meyvelere kıyasla oldukça zor gibi görünen nar, nar ekşisinin faydaları sayesinde, yemeklere ve salatalara eklenerek kolay bir şekilde tüketilmektedir. Çoğunlukla mide ya da sindirim sisteminde genel olarak, ağrı, yanma, kabızlık ya da ishal sorunu olan kişilerin alternatif olan bu tedaviyi denedikleri gözlemlenmektedir.

Mide problemlerine çare olan ve sindirim ile boşaltım sistemini düzenlemeye yardımcı nar, doktorlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca gerçek nar ekşisi bulunması gerektiği ve çoğunun sahte olarak glikoz ile sitrik asit birleşiminden meydana geldiğini unutmamak gerekmektedir.

Nar Ekşisinin Zararları

Uzmanlar, kullanımı yönünden bilinen sakınca görülmediğini belirtirken, yine de tedbirli olmak suretiyle az miktarlarla tüketilmesi taraftarı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: