Nar Sirkesinin Faydaları Google

nar

Nar Sirkesinin Özellikleri;

Nar ekşisi nar suyunun içinde var olan şekeri karamelize ederek elde edilen Nar sirkesi üretilir. Hafif mayhoş ve çokça tatlı bir tadı vardır. Ülkemizde Hatay ilinde üretilen nar ekşisi çok meşhurdur. Avrupa da balzamik sirkeye benzemektedir. Salata sosu olarak kullanılan sirke mualle denilen ana yemek türlerinde kullanılmaktadır. İçindeki yüksek şeker oranı nedeni ile yüksek tatlandırıcı olarak kullanılır.

Nar Sirkesinin Faydaları;

Narın kendisi gibi Nar sirkesinin faydaları arasında, diş eti kanamalarını yok eder. Yüksek tansiyonu düzenlediğinden tansiyon hastalarının salatada mutlaka kullanmaları gerekir. Kellik tedavisinde günlük uygulama ile olağan üstü sonuçlar alınmıştır. Kan ve damarları düzenlediğinden kalbimizi korur. İçindeki şeker ve vitamin yükü vücudu enfeksiyona karşı koruyucudur. Yüksek şeker vücuda enerji verir.

İdrar yollarını düzenleyerek vücuttan toksin atımını hızlandırır. Bunun yanı sıra kolestrol ve kan şekerini dengede tutar. Bağırsakları temizler ve parazitlerin yaşamasına imkan verecek ortamı ortadan kaldırır. Parazit sökülüp atılma sürecinde de kullanılır. İshali önlediği ishal meydana geldiğinde durma özelliği vardır. Cilde olumlu katkı sağladığından pürüzsüz bir görünüm verir. Tatlı narın çokça tüketilmesi böbreğin düzenli çalışmasına katkı verdiğinden böbreklerin yaralarını hızla düzeltir.

Nar Sirkesi Nasıl Kullanılır

Göz ağrısı çekenlerin nar taneleri ve gül suyunun karışımını göz kapaklarınızın üstüne koyup yarım saat kadar beklediğinizde ağrı gidecektir. Aynı şekilde özellikle alerjik göz kaşıntıları için kaynatılan nar tanecikleri süzülüp suyu göze sürüldüğünde çok çabuk tedavi olur.

Dış basur hastalığı çeken kişilerin ekşi nar ile zeytinyağı ndan oluşan karışımı gün aşırı kullanmaları iyileşmelerine ve sorundan kurtulmalarına vesile olacaktır. Yağ eritici özelliği ile bel bölgesi yağlarını yakarak beli inceltir. Romatizmal ağrı bölgesine sürüldüğü ve içildiği takdirde ağrıyı giderdiği gibi iltihabı azaltır.

Nar Sirkesinin Nasıl Yapılır?

Yapımı oldukça kolay olan Nar sirkesi zarı iyice temizlenmiş olan tanecikler patates püresi yapar gibi ezilip suyu çıkarılır. Kaba bir süzgeç ile süzüldükten sonra reçel kıvamına gelene kadar kaynatılır. Porselen bir tabağa damlatıldığında akmadan kalıyor ise olmuş demektir. Güneşte rengi koyulaşana kadar bekletilir. Pişirdiğiniz kap demir ve aluminyum gibi reaktif bir kap kullanılmamalıdır. Çelik mümkün ise cam kap kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: